Mbappé kao Pelé, Mandžo za anale

Vijesti 15. srp 201820:37 > 20:59
Getty Images/Matthias Hangst

Finale Svjetskog prvenstva bilo je posebno po tome koliko je igrača svojim dosezima ostvarilo povijesnu stvar.

Francuski napadač Kylian Mbappé postao je drugi najmlađi strijelac u finalima SP s 19 godina i 207 dana. Najmlađi je i dalje legendarni Brazilac Pelé koji je 1958. godine u Švedskoj imao 17 godina i 249 dana.

Izbornik Francuske Didier Deschamps postao je treći čovjek u povijesti koji je i kao igrač i kao trener osvojio SP. Prije njega to su uspjeli Brazilac Mario Zagallo i Nijemac Franz Beckenbauer.

Za najboljeg igrača finalne utakmice proglašen je francuski napadač Antoine Griezmann, dok je Zlatna kopačka otišla u ruke engleskog napadača Harryja Kanea (šest golova). Zlatnu kopačku za Englesku osvojio je još Gary Lineker 1986. godine na SP u Meksiku.

Hrvatski napadač Mario Mandžukić je postao drugi igrač u povijesti Mundijala koji je bio strijelac gola i autogola na jednoj utakmici. To je učinio i Nizozemac Ernie Brandts protiv Italije 1978. godine.

Mandžukić je postao i peti igrač koji je bio strijelac u finalu SP i finalu Lige prvaka. To su učinili još Ferenz Puskas, Zoltan Csibor, Gerd Muller i Zinedine Zidane.

Francuski napadač Olivier Giroud završio je prvenstvo s osvojenom titulom, ali ne samo bez postignutog gola, već i bez šuta u okvir gola protivnika za 546 minuta u igri.

Paul Pogba je postao i prvi igrač Manchester Uniteda koji je bio strijelac u finalu Mundijala, kao i prvi igrač iz PL koji je postigao gol u utakmici za naslov od 1998. godine. Tada je bio precizan Francuz Emmanuel Petit, nogometaš Arsenala.

Jedina reprezentacija koja je uspjela preokrenuti i osvojiti naslov poslije zaostatka na poluvremenu bio je Urugvaj na prvom SP 1930. u utakmici protiv Argentine. Od 1:2 do 4:2. Ovog puta nije viđen preokret.

Pogodak Griezmanna u 38. minuti s bijele točke bio je i prvi upućeni udarac Trikolora. Prethodno su Francuzi poveli autogolom Mandžukića.

Francuska još jednom nije izgubila kada su u momčadi starteri bili Ngolo Kante i Paul Pogba – sada s njima imaju učinak 15 pobjeda, četiri remija.

Hrvatski obrambeni igrač Dejan Lovren je izgubio i četvrto uzastopno finale u nizu. Stoper Liverpoola je poražen u finalima Liga kupa i Europa lige 2016. te u finalu Lige prvaka ove godine.