Francuzi u velikom finalu, Umtiti junak

Vijesti 10. srp 201821:49 > 21:54
Shaun Botterill, Getty Images

Nogometaši Francuske prvi su finalisti Mundijala u Rusiji nakon što su u polufinalnoj utakmici savladali Belgiju rezultatom 1:0.

Pogodak vrijedan borbe za svjetsku titulu postigao je branič Samuel Umtiti u 51. minuti.

Ovo je za “Galske pijetlove” treći put da dolaze do finala Svjetskog prvenstva, prvi poslije 2006. godine i turnira u Njemačkoj, a u borbi za drugu titulu (prvu su osvojili kao domaćini 1998) igrat će protiv pobjednika susreta između Hrvatske i Engleske.

Ta utakmica je na programu u nedjelju na stadionu Lužnjiki u Moskvi.

Belgijanci su bili ti koji su imali inicijativu u uvodnim minutima utakmice na “Krestovski” stadionu u Sankt Peterburgu i iz takve igre došli do prve ozbiljnije prilike. Eden Hazard je prošao po lijevoj strani i gađao dalji kut, ali je lopta završila malo pored vratnice.

Nije prošlo puno vremena kad je motivirani napadač ponovo bio u izglednoj situaciji – gotovo s identičnog mjesta, ovoga puta jačom desnom nogom, šutirao je snažno, pod prečku, međutim, glavu je podmetnuo Raphael Varane spriječivši da lopta završi iza leđa Llorisa.

Novu priliku za vodstvo ekipa Roberta Martineza propustila je sredinom prvog dijela igre. Poslije kornera je šutirao Aldeweireld, a Lloris krajnjim naporom spriječio pogodak.

Od tog trenutka, “Tricolori” su uspjeli preuzeti kontrolu nad utakmicom, što se odmah manifestiralo konkretnim situacijama pred golom Couroisa. Giroud je zaprijetio glavom poslije centaršuta, da bi najbolju priliku u prvom poluvremenu propustio Pavard. Mladi desni bek je sjajno utrčao iz drugog plana u šesnaesterac, dobio pravovremenu loptu, gađao dalji kut, ali je Courtois fantastično reagirao.

Na kraju golom Umtitija nakon kornera Griezmanna u 51. minuti, Francuska došla do pobjede i ušla u finale.