FIFA World Cup 2. ruj 202122:41 > 23:16 0 komentara

Novi europski prvak Italija u svom je prvom susretu nakon osvajanja naslova na Wembleyu prije 50-ak dana u susretu 4. kola skupine C kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvensrtvo u Kataru 2022. godine kao domaćin u Firenci odigrala samo 1-1 (1-1) s Bugarskom.

Italija jest odigrala 35. uzastopnu utakmicu bez poraza čime je izjednačila svjetski rekord kojega su dosada zajednički držali Brazil i razdoblja od 1993. do 1995. godine te Španjolska od 2006. do 2009. godine, no zasigurno je očekivala osvojiti tri, a ne samo jedan bod.

Domaće je u vodstvo doveo Federico Chiesa (16), a poravnao je Atanas Iliev (40).

U drugom susretu ove skupine Sjeverna Irska je kao gost u Vilniusu svladala Litvu sa 4-1 (1-0).

Italija je vodeća na ljestvici sa 10 bodova iz četiri susreta, druga je Švicarska sa šest bodova iz dva susreta, Sjeverna Irska je treća s četiri iz tri dvoboja, Bugarska četvrta s dva iz četiri, a Litva je na dnu bez bodova iz tri utakmice.

Priliku postati samostalni rekorder po broju utakmica bez poraza Italijaće imati u nedjelju kada gostuje kod Švicarske u Baselu.

U derbiju večeri Švedska je u Solni svladala Španjolsku sa 2-1 (1-1) i preuzela vrh skupine B. Utakmica je odlično počela za Španjolsku koja je povela golom debitanta Solera (5) nakon ubačaja Jordija Albe. No, čim se krenulo s centra, Soler je pogriješio pred svojim golom, poklonio loptu Isaku (6) koji je preciznim udarcem sa 20-ak metara poravnao na 1-1. Taj je rezultat stajao do sredine drugog poluvremena kada je Kukuševski sjajno proigrao Claessona (57) koji je postigao vrlo važan pogodak.

Ranije u četvrtak Kosovo je kao gost u Batumiju svladalo Gruziju sa 1-0 (1-0) golom Muriqija (18).

Švedska je sada na vrhu skupine s devet bodova iz tri susreta, druga je Španjolska sa sedam iz četiri, treće Kosovo s tri iz tri, Grčka je četvrta s dva boda iz dva susreta, a posljednja Gruzija ima jedan bod iz četiri utakmice.

Belgija je opravdala ulogu favorita u susretu protiv Estonije u skupini E te kao gost slavila sa 5-2 (2-1). Estonija je iznenađujuće povela golom Kaita 82), no Vanaken (22) i Lukaku (29) su već do kraja prvog poluvremena postavili stvri na mjesto. U nastavku su Lukaku (52) svojim drugim golom te Witsel (65) i Foket (76) povisili na 5-1 prije no što je Sorga (83) ublažio poraz Estonije.

Češka je u drugom dvoboju ove skupine u Ostravi s minimalnih 1-0 (1-0) nadigrala Bjelorusiju golom Baraka (34).

Belgija je vodeća na ljestvici sa 10 bodova iz četiri susreta, Češka je druga sa sedam također iz četiri dvoboja, Wales i Bjelorusija imaju po tri boda, ali Wales iz dvije, a Bjelorusija iz tri utakmice, dok je Estonija posljednja bez bodova.

Europski doprvak Engleska je u Budimpešti s visokih 4-0 (0-0) svladala Mađarsku ususretu skupine I, a sva četiri gola postigla je u drugom poluvremenu. Mrežu domaćih tresli su Sterling (55), Kane (63), Maguire (69) i Rice (87).

Uvjerljiva je bila i Poljska koja je u Varđavi sa 4-1 (2-1) nadigrala Albaniju. Golove za Poljsku postigli su Lewandowski (12), Buksa (44), Krychowiak (54) i Linetty (89), dok je nakratko na 1-1 poravnao Cikalleshi (25).

Engleska je zadržala stopostotni učinak te je na vrhu skupine sa 12 bodova, slijede Poljska i Mađarska sa po sedam, Albanija ima šest, Andora tri, a San Marino je bez bodova.

Njemačka je u susretu skupine J kao gost u sankt Gallenu sa samo 2-0 (1-0) bila bolja od Lihtenštajna. Prvi gol postigao je Werner (41), a pobjedu je potvrdio Sane (76).

Armenija je zadržala vrh ljestvice 0-0 remijem na gostovanju u Skoplju kod Sjeverne Makedonije, dok je Rumunjska kao gost nadigrala Island sa 2-0 (1-0).

Armenija sada ima 10 bodova, Njemačka je druga s devet, Sjeverna Makedonija treća sa sedam, Rumunjska četvrta sa šest, Island peti s tri, dok je Lihtenštanjn na dnu bez bodova.