'Tko se ne cijepi, ne može nastaviti sa sportom'

Nogomet ostalo 8. svi 202016:29 > 16:36
Laurence Griffiths / Staff

Liječnik hrvatske nogomtene reprezebtacije vrlo je jasan oko nastavka nogometa i sporta općenito

Zoran Bahtijarević, liječnih hrvatske nogometne reprezentacije, dao je vrlo zanimljiv intervju za index.hr

Između ostalog Bahtijarević je govorio o nogometu u vrijeme i nakon koronavirusa, što je vrlo zanimljivo s obzirom na to što bi nas moglo očekivati i u privatnom životu. 

Stožer Civilne zaštite još nije dao zeleno svjetlo za nastavak natjecanja u HNL-u i Kupu. Očekujete li da će se to dogoditi i da ćemo 30. svibnja gledati nogomet s hrvatskih travnjaka?

“Hrvatska trenutno ima jednu od najpovoljnijih epidemioloških situacija u Europi i ne vidim razloga da sport i prvenstvo ne nastave. No činjenica je da nam je virus promijenio život, a promijenit će i sport, sve do pronalaska cjepiva protiv koronavirusa. Ne volim čuti da se ova pandemija uspoređuje s gripom jer ne znamo hoće li koronavirus biti sezonski kao gripa ili će harati poput SARS-a godinu i pol dana. Moramo se držati svih mjera opreza, ne smijemo se opustiti. Kada cjepivo bude dostupno, njime ćemo zaštiti i najrizičnije skupine, one starije građane te ljude koji prirodom posla puno putuju. Među njima su svakako i sportaši. Nogomet je u tom segmentu specifičan jer u organizaciji utakmice sudjeluje velika skupina ljudi, njih 30-40. Nisam zabrinut zbog igre, na terenu ne postoji velika mogućnost zaraze, jer kontakt koji bi prema onome što dosad znamo o koroni prijetio zarazom, prosječno traje 18 sekundi tijekom utakmice. To su podaci njemačkih znanstvenika. Osobno me brinu ostali kontakti nogometaša i u tom dijelu moramo smanjiti rizik.”

Spomenuli ste da nogomet nakon korone dolazi s pronalaskom cjepiva, no sve je više sportaša koji se protive cjepivu. Primjeri su Dejan Lovren i Novak Đoković, kako to komentirate kao liječnik?

“Ne želim govoriti o njihovim motivima. Postoje roditelji koji odbijaju cjepivo, ali osobno smatram da je uz antifašizam, cjepivo najveća tekovina 20. stoljeća. U određenim županijama u kojima procijepljenost nije visoka nama su se vratile ospice. Djeca umiru od bolesti koju smo desetljećima smatrali iskorijenjenom. Potrebno je razgovarati o ovom problemu i u sportu. To je političko, zdravstveno i filozofsko pitanje. Slično je i s antidoping testovima, postoje sportaši koji se tome protive, ali oni se ne mogu natjecati u profesionalnom sportu. Onaj tko se ne želi cijepiti u budućnosti se neće moći baviti profesionalnim sportom, to je moj osobni stav i uvjerenje. Moramo čuvati zdravlje sportaša, to je preduvjet za natjecanje”, završio je Bahtijarević. 

sportklub