Nema lijeka za Tomića – skače, zabija…

Euroleague 9. stu 201823:18 > 23:25
Rodolfo Molina/EB via Getty Images

PIŠE: PETAR BEZINOVIĆ

Fenerbahče je uspio doći do teško izborene pobjede na neugodnom gostovanju kod Baskonije. Utakmica je završila rezultatom 74-72 u korist gostiju koji su u završnici utakmice ostali mirniji i iskusno je priveli kraju. Kod rezultata 71-70 i s 30 sekundi do kraja, Nikola Kalinić postiže svoja dva bacanja, a igrači domaćina nakon toga promašuju čak tri trice u istom napadu što ih je koštalo utakmice.

Utakmica je bila izjednačena na poluvremenu (33-33), te je Baskonia odlično reagirala u trećoj četvrtini odvojivši se na plus sedam. Međutim, brzo su gosti brzo neutralizirali i vratili utakmicu u neizvjesnost. Kod domaćina najistaknutiji bili su Diop (17p, 6s) i Shengelia (15p, 5s), dok su kod gostiju najefikasniji bili Lauvergne (15p) i Datome (16p). Baskonia pada na omjer 2-4, dok je Fener treći s omjerom 5-1.

Košarkaši Himkija nisu uspjeli povezati dvije pobjede zaredom nakon prošlotjednog trijumfa protiv Gran Canarie. Izabranici Svetislava Pešića još jednom su pokazali zrelost i uspjeli doći do još jedne pobjede na gostujućem terenu te su ostvarili četvrtu pobjedu u nizu.

Himkiju, koji se sada nalazi na omjeru 1-5 nije bila dovoljna odlična partija Aleksandra Šveda koji je ubacio 27 poena uz 6 asistencija, ali ipak nije mogao sam. Njegovi suigrači jednostavno nisu na nivou ove sezone. Barcelona je u ključnim trenucima na kraju utakmice bila kvalitetnija, a najbolji su bili naš Ante Tomić (16 poena, 6 skokva) koji je nastavio s izvrsnim partijama, iskusni Chris Singleton (16p) i Thomas Heurtel koji odigrao vrhunsku utakmicu postigavši 18 poena uz 8 asistencija. Barcelona se trenutno nalazi na omjeru 4-2.

U Podgorici, Žalgiris je nastavio svoj niz bez poraza u gostima porazivši Budućnost rezultatom 72-60. U poprilično slaboj napadačkoj utakmici, domaćin se držao u prvom poluvremenu koje je završilo izjednačeno, 33-33.

To ipak nije bilo dosta za zaustavljanje najboljeg igrača gostiju, Brandona Daviesa koji je imao 20 poena i 5 skokova. Čak deset ih je zabio u zadnjoj četvrtini uz četiri skoka te je praktički sam riješio ovu utakmicu. Kod domaćina najbolji je bio Alen Omić sa 16 poena i šest skokova. Budućnost još uvijek nema pobjedu dok je Žalgiris na omjeru 3-3.

U vječitom grčkom derbiju, „Zeleni“ su u pravom derbi ozračju i utakmici porazili Olympiakos rezultatom 93-80. Iako je na utakmici palo više koševa nego što to inače biva u ovom derbiju, na parketu se igralo tvrdo i ratnički kao i uvijek. Utakmica je počela vrlo neizvjesno te se u prvoj četvrtini nitko nije odvojio na više od pet razlike te je završila rezultatom 21-23.

Gosti su izgledali bolje i uigranije tijekom prvog poluvremena, a veliki doprinos dao je i Janis Timma koji je do poluvremena imao stopostotni učinak, 4/4 za tri poena uz dva slobodna bacanja (14p). Utakmica je bila u egalu do sredine druge četvrtine kada su se gosti odvojili na plus devet koševima Timme, Milutinova i Printezisa. Nick Calathes sam je vukao domaćina u prvom poluvremenu sa svojih 12 poena, ali to nije bilo dovoljno jer su još uvijek gubili sedam razlike i nešto se u igri Panathinaikosa moralo promijeniti.

U drugom poluvremenu domaćin je puno agresivnije ušao u utakmicu te je s puno boljom obranom i organizacijom u napadu dobio treću četvrtinu 26-14. Odlična timska igra i razigravanja Calathesa pomogli su ostatku ekipe da uđu u odličan ritam i odvede svoju ekipu u vodstvo.

Momčad Davida Blatta izgledala je neorganizirano i umrtvljeno u drugom poluvremenu, a uzrok tome je i sjajna obrana na Spanoulisu koju je domaćin odigrao kroz cijelu utakmicu limitirajući ga na samo 4 poena uz loš postotak šuta. Printezis (26p, uz šut 9/10) je bio jedini raspoložen igrač gostiju te je pokušao ekipu povući sam u nastavku, ali to je bilo nemoguće protiv organiziranog i motiviranog domaćina te nevjerojatno razigranog Lukasa Lekavičiusa koji je nizom solo akcija postizao poene (17p) i potpuno izbezumio obranu gostiju.

Matt Lojeski (10p) i Thanasis Antetokounmpo (12p) dodali su dodatnu dozu energije te su bili nerješiv problem za goste. Zadnja četvrtina završila je 26-18 u korist Panathinaikosa čiji su navijači mogli uživati u MVP utakmici Nicka Calathesa koji je susret završio s 14 poena, 7 asistencija i 5 skokova. Panathiniakos se penje na četvrto mjesto s omjerom 4-2 dok je Olympiakos na omjeru 3-3 te su na desetom mjestu na tablici.