Olympiakos osigurao četvrtfinale, Sloukas junak Fenera

Euroleague 2. ožu 201821:52 > 21:53
Alius Koroliovas/EB via Getty Images

Olympiakos je osigurao plasman u četvrtfinale pobjedom u Ateni, Fenerbahče je došao na korak od potvrde plasmana u završnicu Eurolige nakon slavlja u Madridu.

Dvoboji Panathinaikosa i Olympiakosa rijetko ostanu bez drame, a iznimka nije bila niti utakmica u 24. kolu Eurolige. Nakon izjednačene prve četvrtine, Olympiakos je preuzeo kontrolu, dominirao idućih 20 minuta i osigurao dvanaest poena prednosti (62:50) pri ulasku u posljednju dionicu. Međutim, tada PAO pritišće, obrana domaćih neutralizirala je napade protivnika i na ulasku u završnih 80 sekundi, nakon koša Gista PAO napokon preuzima vodstvo (71:70). Do kraja regularnog tijeka dvoboja tek je Olympiakos pogodio jedno slobodno bacanje. U dodatnom vremenu momčadi su se izmjenjivale u vodstvu, da bi Papapetrou pogodio jedno od dva slobodna bacanja za goste, doveo ih nadomak pobjede četiri sekunde prije kraja. Pametan prekršaj na Mikeu Jamesu dodatno je “kupio” vrijeme Olympiakosu koji su izdržali posljednji pokušaj domaćih. Pobjednički sastav predvodio je Brian Roberts s 18 poena, po 15 su dodali Printezis i Spanoulis. Kod domaćih Nick Calathes ubacio je 23 poena uz deset asistencija, James Gist dodao je 21 poen. Olympiakos je ovom pobjedom osigurao plasman u četvrtfinale.

Fenerbahče je iščupao bodove na gostovanju u Madridu. Junak pobjede aktualnog prvaka Europe bio je Kostas Sloukas, grčki bek je svih 20 poena postigao u drugom poluvremenu, uključujući dva slobodna bacanja šest sekundi prije kraja utakmice. Luka Dončić je u posljednjem napadu Reala napravio veliku pogrešku, zaustavio ga je Wanamaker, a Dončić je pokušao iz očaja iznuditi prekršaj, pa je posve nepotrebno uputio loptu s centra koja nije došla do obruča. Luigi Datome dodao je 17 poena za Fener, 16 je ubacio Nunnally. Kod domaćina, Jaycee Carroll ubacio je 15 koševa, 14 je pridodao Dončić.

Crvena Zvezda držala je prednost gotovo kroz čitavu utakmicu, vodstvo od deset razlike (62:52) formirali su na početku posljednje četvrtine. Gosti iz Malage primakli su se na samo tri poena minusa (65:62) na ulasku u posljednjih šest minuta dvoboja, no bolje od toga nisu mogli. Domaćina je predvodio Taylor Rochestie s 21 poenom, kod gostiju Adam Waczynski ubacio je 13. Zvezdi i dalje ostaje nada za plasman u četvrtfinale, sada zaostaju dvije pobjede za Maccabijem koji drži osmu poziciju, jednak omjer (10-14) ima i Unicaja.

CSKA je vodeći s omjerom 19-5, uz drugoplasiranog Olympiakosa (17-7), Moskovljani imaju čekiranu kartu za četvrtfinale. Fenerbahče (17-7) je na korak od potvrde, dok je blizu Žalgiris (15-9). Ostalo je šest kola do kraja regularne sezone.