Ususret Kanadi: Veliki Schumacher protiv legendi u kaosu ’98

Automoto 7. lip 202315:46 0 komentara
AP Photo/Jacques Boissinot via Guliver

Na današnji dan 1998. Michael Schumacher slavio je na sedmoj prvenstvenoj utrci u Kanadi dok su McLarenovi vozači Mika Hakkinen i David Coulthard odustali zbog problema s mjenjačem.

McLaren je žestoko krenuo u sezonu 1998. s pet pobjeda i šest pole positiona na prvih šest utrka, a zaustavio ih je jedino Michael Schumacher u Argentini gdje je pobijedio ispred Hakkinena nakon kontroverznog sudara s Coulthardom, prenosi MAXF1.net.

Nakon šeste utrke u Monaku Hakkinen je vodio s 46 bodova, Coulthard je imao 29, a Schumacher 24 boda dok je McLaren imao 75 bodova, 36 više od Ferrarija.

Zato je Kanada bila ključna za Schumacherove i Ferrarijeve ambicije za svjetsko prvenstvo, što su uoči utrke isticali i Schumacher i Irvine.

U kvalifikacijama je McLaren opet zauzeo prvi startni red, a Schumacher je sjajno startao i prešao Hakkinena. Ali start je obilježio sudar između Trullija, Alesija i Wurza koji je prevrnuo svoj Benetton, srećom bez posljedica za Austrijanca. Utrka je prekinuta, a sva tri vozača iskoristila su svoje rezervne bolide i ponovno startali utrku.

Na ponovnom startu Fisichella je prešao Schumachera, a Hakkinen je odustao sa zaglavljenim mjenjačem. Schumacher prestiže Fisichellu u prvom krugu, ali zbog incidenta njegova brata Ralfa na stazu je izašao sigurnosni automobil.

Nakon njegova povlačenja, vodeći Coulthard i Schumacher počeli su stvarati prednost pred ostatkom, a Škot odustaje za vrijeme drugoga perioda sigurnosnog automobila u 18. krugu.

Incident Sala i Herberta izazvao je i treći izlazak sigurnosnog automobila što je Schumacher iskoristio i treći put ušao u boks, a kad se vratio na stazi su bile žute zastave. Ipak, Nijemac je u 20. krugu, kad je izašao iz boksa, blokirao Frentzena u Williamsu, prisilio ga na izlazak na travu i gubitak kontrole, nakon čega je odustao.

Williamsov Patrick Head bio je bijesan i otišao do Jeana Todta na Ferrarijevom pitwallu kako bi se požalio na Schumacherovo ponašanje.

Schumacher je 15 krugova kasnije dobio 10 sekundi stop-and-go kazne za incident s Frentzenom što ga je bacilo iza Hilla u Jordanu kojeg je Michael prestigao u 38. krugu i vratio drugo mjesto.

Fisichellu je u Benettonu prestigao u 45. krugu i preuzeo vodstvo kojega je zadržao do kraja utrke i slavio s 16 sekundi prednosti ispred Talijana i minutu prednosti ispred momčadskoga kolege Irvinea.

Četvrti je bio Wurz koji se oporavio od incidenta na početku utrke, a posljednje bodove na petom i šestom mjestu osvojili su vozači Stewarta Barrichello i Magnussen kojem je to bila posljednja F1 utrka.

Schumacher je ovom pobjedom smanjio Hakkinenovu prednost na 12 bodova, devet utrka prije kraja, a Ferrari se McLarenu približio na 22 boda.