Mađarska 2002.: Ferrari osigurao četvrti uzastopni naslov

Automoto 18. kol 202110:17 > 10:19 0 komentara
HOCH ZWEI/picture-alliance/dpa/AP Images

Rubens Barrichello i Michael Schumacher dvostrukom su pobjedom na današnji dan 2002. osigurali četvrti uzastopni konstruktorski naslov za Ferrari, dvije utrke nakon što je Schumacher osigurao svoj peti naslov prvaka.

Ferrari je dominirao sezonom u kojoj su poraženi samo dvaput, u Maleziji i Monaku, a fantastični F2002, koji je debitirao u Schumacherovim rukama u Brazilu, izgubio je samo jednu utrku u Monaku gdje je pobijedio Coulthard u McLarenu na odličnim Michelinovim kvalifikacijskim gumama koje su im donijele ključnu prednost, donosi MaxF1.net.

Unatoč velikoj dominaciji, Ferrari je na prvih 12 utrka imao tek četiri dvostruke pobjede (Imola, A1 Ring, Nurburgring i Silverstone), ali u Mađarskoj su, prema riječima Jeana Todta, ostvarili najlakšu dvostruku pobjedu u sezoni i na preostale četiri utrke također ostvarili dvostruke pobjede.

Barrichello je u subotu pobijedio Schumachera u kvalifikacijama (1:13.333) za 0.059 sekundi, BMW Williamsi Ralfa i Montoye bili su treći i četvrti, a Fisichella u Jordanu bio je peti. McLarenovi vozači bili su tek 10. i 11. na stazi koja im je trebala odgovarati jer su pobijedili na sporim ulicama Monte Carla.

Ferrariji su na startu zadržali vodstvo iako se Michael morao braniti od Ralfa, ali to je bio jedini trenutak da je konkurencija bila blizu crvenim bolidima. Michael nije htio prijetiti Rubensu koji se borio za drugo mjesto u poretku vozača (uoči Mađarske zaostajao je pet bodova za Montoyom), ali peterostruki svjetski prvak zgrabio je najbrži krug utrke u 72. krugu i srušio Barrichellov krug za 0.684 sekunde.

Treći iza dvaju Ferrarija završio je Ralf Schumacher, a četvrti i peti završili su McLarenovi vozači Raikkonen i Coulthard nakon loših kvalifikacija. Raikkonen je imao sjajnu borbu s Montoyom kojega je prestigao nakon nadmudrivanja u nekoliko zavoja što je F1 Racing proglasio pretjecanjem godine.

Kako Montoya nije osvojio ni bod, Barrichello je preuzeo drugo mjesto u poretku vozača s pet bodova više od Kolumbijca.