Poljaci u suzama, Italija odbojkaški prvak svijeta!

Odbojka 11. ruj 202223:23 0 komentara
Guliver Images

Ujedini su europski i svjetski naslov

Talijanska muška odbojkaška reprezentacija osvojila je naslov svjetskog prvaka 3-1 (22-25, 25-21, 25-18, 25-20) pobjedom u finalu protiv branitelja naslova i domaćina Poljske u Katowicama.

Poljaci su bili na dobrom putu ka trećem uzastopnom naslovu prvaka, dobili su prvi set te bili u stalnoj prednosti u drugom sve do vodstva 20-18. Tada je uslijedio veliki preokret Talijana koji su dobili sedam od posljednjih osam poena u drugom setu za 25-21, da bi u trećem i četvrtom setu Talijani u potpunosti dominirali.

Zasigurno je u drugom dijelu susreta veliku ulogu imao i umor Poljaka koji su u subotnjem polufinalu tek nakon pet setova svladali Brazilce, dok su Talijani imali neusporedivo lakši posao protiv Slovenaca.

Vrhunsku utakmicu u finalu odigrao je talijanski kapetan i tehničar Simone Giannelli koji je na raspolaganju imao raspoložene napadače Laviju, Micheletta i Romana.

Za Italiju je ovo četvrti naslov svjetskog prvaka, nakon tri uzastopna u 1990-ima (1990, 1994, 1998), a usto ima i jedno srebro. Poljska, pak, nije uspjela osvojiti svoj treći uzastopni naslov, a četvrti ukupno, nakon onih iz 1974., 2014. i 2018. Ovo joj je drugo svjetsko srebro.

Broncu je osvojio Brazil koji je u susretu za treće mjesto svladao Sloveniju sa 3-1 (25-18, 25-18, 22-25, 25-18). Za Brazil je ovo sedma medalja sa svjetskih prvenstava, a prva bronca. Ima i tri zlata te tri srebra. Sloveniji je četvrto mjesto najbolji rezultat u povijesti.