SK TOP 10: Najveći januarski promašaji u PL

Još desetak dana je ostalo do zatvaranja zimskog prelaznog roka u Premijer ligi.
Kako stvari stoje, biće mnogo poslovanja do 31. u ponoć, jer su maltene svim klubovima neophodna pojačanja. O tome ćete pročitati sve na našem sajtu, ali dok ne počne “ludilo”, vreme je da se prisetimo 10 najlošijih transfera u januaru od kada postoji najbolja fudbalska liga na svetu

10: Afonso Alves iz Herenvena u Midlsboro, 2008. Mnogi na Riversajdu će vam reći da se Boro i dalje oporavlja od ove kupovine vredne 12.7 miliona funti. Brazilac je imao neverovatne brojke u Herenvenu, postigao je 45 golova na 39 mečeva, ali jednostavno nije mogao da se prilagodi Engleskoj i Premijer ligi. 18 meseci kasnije, Midlsboro je ispao iz lige, ali izgleda je ovo sezona u kojoj će se vratiti u elitu i izboriti se sa “demonima Afonsa Alvesa”
9: Konstantinos Mitroglu iz Olimpijakosa u Fulam 2014. Konstantinos Mitroglu liči na sve osim grčkog fudbalera. Postiže golove, pravi atraktivne poteze i očekivalo se da donese Sirtaki pravo u London kada ga je Fulam kupio od Olimpijakosa za 11 miliona funti. Umesto toga, doneo je ispadanje iz lige, odigrao je samo tri meča pre nego što je vraćen u Olimpijakos. Sada pokušava da se vrati na pobednički kolosek u dresu Benfike.
8: Huan Kvadrado iz Fiorentine u Čelsi 2015. Kolumbijac je bio na ceni nakon odličnog nastupa na SP u Brazilu. Žoze Murinjo je pošto-poto hteo da ga dovede u Čelsi i uspeo je za 23.3 miliona funti poslednjeg dana tog prelaznog roka. Poznat po driblinzima, pristalice plavaca će vam reći da mu je najbolji trik u njihovom dresu bio da se izgubi tokom svih 90 minuta. Sigurno im nije lako da gledaju kako se magija vratila od kada je u avgustu prešao u Juventus.
7: Savio Nsereko iz Breše u Vest Hem, 2009. Nije bilo mnogo toga poznato ovom igraču pre nego što je prešao na Apton Park. Na žalost, ni posle toga nije poznato mnogo toga o njemu. Ovo je klasičan primer “bačenih para”. Stigao je za devet miliona funti, odigrao jedan meč i posle prodat Fiorentini, gde je nastavio da korača ivicama zaborava. Sada nastupa za bugarski klub Beroe.
6: Žan Alan Bumsong iz Glazgov Rendžersa u Njukasl, 2005.  On je trebalo da bude TAJ štoper, izuzetno jak, ali i dovoljno pokretan da može da zaustavi sve. Uz to, ne previše skup, pet miliona funti. Ipak, doživeo je veliki pad u formi i više je odmagao nego što je pomagao svrakama. Posle toga je prešao u Juventus, ali na žalost, njegova karijera nije otišla dalje od epiteta večitog talenta.
5: Kristofer Samba iz Anžija u QPR 2013: Uprava policajaca ne plaši se prethodnih godina da “odreši kesu”, ali to sa sobom nosi određeni rizik greške, kao što je, recimo, Kristofer Samba. Kao od stene odvaljen, on je trebalo da spreči put protivničkim napadačima do gola tima sa Loftus Rouda. Za cenu nisu pitali, ali čisto da vam kažemo, bila je 12.5 miliona funti. Pola godine kasnije, QPR je bio u Čempionšipu, a Samba ponovo u Rusiji.
4: Beni Mekarti iz Blekburna u Vest Hem 2010. Južnoafrikanac je poznat po tome što je često menjao klubove i gde god bi se našao, uspevao je da trese mreže protivnika. Osim u dresu Vest Hema. Tokom 14 mučnih meseci na Apton Parku, odigrao je 11 mečeva i postigao tačno nula golova, a čekićari su ispali iz elite 2011.

3: Majkl Rikets iz Boltona u Midlsboro 2003. Bila su to vremena kada je 3.5 miliona funti bila ozbiljna cifra i kada smo retko kad imali priliku da gledamo timove kao što su Bolton i Midlsboro. Rikets je važio za jednog od najbržih igrača u PL, a na žalost po Midlsboro, nije pokazao ništa više od toga da zna da trči. Kao slobodan igrač, otišao je 18 meseci kasnije u Lids i junački potonuo zajedno sa njima.
2: Verovatno znate, usko je povezan sa brojem jedan, bilo je to one lude zime 2011, Endi Kerol iz Njukasla u Liverpul, 35 miliona funti. Redsi su morali brzo da reaguju nakon prodaje Fernanda Toresa i dovedu napadača. Izbor je pao na Endija Kerola, koji se nije baš uklopio u koncept kluba i sistem igre. Sreća za Liverpul, pa su te zime doveli i izvesnog Luisa Suaresa iz Ajaksa…
1: Fernando Tores iz Liverpula u Čelsi. Odjeknula je ta vest kao bomba, sa jedne strane, kako odbiti 50 miliona funti, a sa druge, kako prodati ljubimca navijača i čoveka koji je imao telepatsko razumevanje sa Stivenom Džerardom? Od tog dana, Toresova karijera kreće silaznom putanjom, postigao je samo jedan gol na prvih 19 mečeva za plavce i njegovo mučenje traje do dana današnjeg u dresu Atletiko Madrida.
Brojke govore, 15 najskupljih transfera u istoriji zimskog prelaznog roka:
15, Kevin De Brujne, iz Čelsija u Volfsburg za 22 miliona evra 2012. 
14, Klarens Sedorf iz Reala u Inter za 24.5 miliona evra 1999. 
13. Nemanja Matić iz Benfike u Čelsi 2014, 25 miliona evra. 
12. Enco Perez iz Benfike u Valensiju januara 2015, 25 miliona evra. 
11: Johan Kabaje iz Njukasla u PSG za 25 miliona evra 2014. 
10: Luis Suarez, iz Ajaksa u Liverpul, 26.5 miliona evra 2011. 
9. David Luiz iz Benfke u Čelsi, 27 miliona evra te lude 2011. 
8 Klas Jan Huntelar iz Ajaksa u Real, 27 miliona evra 2009. 
7 Vilfred Boni iz Svonsija u Mančester Siti 32.3 miliona evra 2015. 
6 Vilijan iz Šahtjora u Anži, 35 miliona evra 2013 
5 Edin Džeko iz Volfsburga u Mančester Siti, 37 miliona evra 2011. 
4 Lukas Mura iz Sao Paola u PSG, 40 miliona evra, 2013. 
3 Endi Kerol iz Njukasla u Liverpul, 41 milion evra, 2011. 
2: Huan Mata iz Čelsija u Mančester Junajted, 44.7 miliona evra 2014. 
1. Fernando Tores, iz Liverpula u Čelsi 58.5 miliona evra, 2011.