Jelena Ostapenko, aktualna vlasnica trofeja u Roland Garrosu i šesta tenisačica WTA ljestvice, na trenutke je izgledala kao da ne pripada u prvih 200. Uzrok se krije iza inicijala P.M...
Tih trenutaka bilo je mnogo, a naročito su se često javljali u prvih pet i pol gemova drugog seta. U tom razdoblju najbolja hrvatska tenisačica imala je veliko vodstvo, na vrhuncu ono je glasilo 6:3, 4:1 i 15:40 protiv servisa Latvijke.
Nekoliko trenutaka prije toga, Ostapenko je tražila pomoć svog trenera, gospodin je bio vrlo jasan – ‘prestani griješiti!’ Trebalo je neko vrijeme da se Jeleni te informacije slegnu, nakon toga prestala je u nevjerojatnoj količini izbacivati i bekende i forhende izvan terena, a servise u mrežu i aut…
Kada je Ostapenko smanjila na 2:4 i došla do 00:30 protiv servisa Martić, uz vrlo žestok zaokret u strategiji igre, plašili bismo se da bi rezultat s početka ovog teksta mogli previše puta ponavljati noćas i tijekom sljedećeg dana.
No, nije moguće igrati dobar dio meča na razini 347. igračice na svijetu, uz dužno poštovanje Momoko Kobori, i onda odjednom podignuti razinu igre za nekoliko stotina postotaka. To tako ne ide, barem ne svakoga dana, a svakako ne od Jelene Ostapenko, koja nakon osvajanja Roland Garrosa kao da živi u vrtlogu vlastitih strahova i tuđih predrasuda da je “one slam wonder”…
Coach to Penko "Just sometimes during long rally, don't lose the point." #ostapenko
— Jess ?(proper adult) (@jessica4stein) March 10, 2018
Kako god Petrina protivnica večeras izgledala, velik dio zasluga je njen! Jer, radila je ono što uvijek radi – igrala glavom, puno miksala udarce i tjerala suparnicu da se osjeća loše u svojoj koži!
Smisao tenisa igrati je na optimumu svojih mogućnosti i pritom srušiti maksimum čovjeka s druge strane mreže. Petra Martić u tome je uspjela, nakon spomenutih 00:30 spašavala je dvije brejk lopte i nekako preživjela potpunu promjenu koncepta igre Jelene Ostapenko koja je u tim trenucima svaku loptu svojim bekendom pod oštrim kutom slala u bekend naše predstavnice, uz puno doziraniju jačinu udaraca.
Na taj način radila je veliku štetu, međutim, kada je Martić u jednom važnom trenutku na preslabi i prekratki forhend “guranac” odigrala savršeni drop-shot bekendom, Jelenu je pomalo uhvatila panika, opet se javila poneka greška i put do pobjede 27-godišnjoj Dućanki bio je otvoren…
Petra se tenisu nakon dulje stanke vratila u proljeće prošle godine. Od tog trenutka nastupila je na pet velikih turnira (Grand Slamovi i Premier Mandatory). Na tri je dogurala do osmine finala, sva tri bili su Grand Slamovi!
Oops? #Ostapenko pic.twitter.com/g6xOfAihfq
— Michael Renz (@mrenzaero) March 10, 2018
Ovo je prvi put nakon 2012. da je na jednom Premier turniru Martić došla ovako daleko, a otvara se fantastična prilika za puno više od toga, možda i za rezultat koji već dugo osjećamo da bi ima u sebi…
Vondroušova je sljedeća suparnica, pobijedila ju je nedavno u Aucklandu u dva seta, a nakon nje u četvrtfinalu igrala bi sa Halep ili Dolehide. U vrijeme pisanja ovog teksta, Amerikanka je radila velike probleme prvoj tenisačici svijeta…
Od svih aktivnih hrvatskih igračica, Martić je bila ona kojoj smo pridavali najveći potencijal, s obzirom na njenu raznovrsnost u igri i posjedovanje svih udaraca i njihovih varijacija. Svaki put kada je igrala na otvorenoj sceni, dobivala bi komplimente priznatih svjetskih teniskih stručnjaka i znalaca, Petra je odavno upala u oči koja znaju primijećivati…
Nije slučajno da je ponovno među šesnaest na ovako velikom summitu svjetskog ženskog tenisa, a iskustvo govori da su svi igrači i igračice koji su uporno i konstantno dolazili u drugi tjedan, uvijek bili tu negdje… prije ili kasnije dočekali svojih pet ili deset minuta!