Bliži se prvi veliki turnir sezone pa je red da vidimo po čemu je on toliko poseban te zašto se igrači iz godine u godinu vraćaju u Melborne Park te zašto je upravoovaj turnir toliko važan svima.
Kad bi morali izabrati najdraži Grand Slam turnir, bi li to bilo moguće? Nekako mislim da bi ta odluka ipak bila poprilično teška. PIŠE: PAULA ČUTURIĆ
Svaki od njih zaista ima svoje posebnosti. Australian Open je odmah na početku sezone kada smo svi željni novih teniskih čarolija, na Roland Garrosu očekujemo pravu tenisku poslasticu na zemlji, Wimbledon je pak s druge strane turnir kojeg mnogi igrači ipak smatraju mnogo drugačijim od ostatka sezone, a svake nas godine sve više iznenađuje, a za vrijeme US Opena već se polako i bliži kraj sezone pa nam je sve napetije pratiti utrku naših favorita te tko će na kraju sezone pokazati najbolje od sebe.
Australian Open postavio je visoke standarde za ostale turnire u sezoni. Glavni tereni s pomičnim krovovima, ostatak terena na otvorenom, ali i ostatak atrakcija za posjetitelje kao što su primjerice zone za druženje s najmlađim fanovima te pozornica s live nastupima. Makar vam se možda ne čini kao da su ove atrakcije potrebne na jednom ovakvom turniru, one ga čine unikatnim te je tako Australian Open postao turnir uz čiji se koštac hvataju svi ostali te prate trendove koji se uvode u Melborune Parku.
Prvi Grand Slam sezone kakvog ga danas poznajemo i pratimo nije uvijek bio ovakav. U početku se igralo na lošoj travnatoj podlozi koja nikome nije bila draga, uvjeti su bili loši te se igralo u prosincu. U to vrijeme nitko nije Australian Open doživljavao kao jdan od četiri najveća turnira sezone. 1987. godine došlo je do određenih promjena te se mjesto održavanja turnira prebacilo u Melbourne Park nakon čega su se upravo tamo počeli postavljati temelji uspjeha današnjih teniskih velikana koji su i dalje aktivni. Prebacivanjem turnira na siječanj čime je postao i prvi Grand Slam turnir sezone, Australian Open dobio je na važnosti.
Za razliku od Rogera Federera koji je ovaj turnir osvajao čak 5 puta i Novaka Đokovića koji je u Melboruneu slavio nevjerojatnih 6 puta, ali i legendarne Serene Williams koja je pehar u Australiji podigla čak 8 puta, njihovi prethodnici nisu imali toliko uspjeha na prvom Grand Slamu sezone. Neki od najslavnijih tenisača kao što su primjerice Bjorn Borg, John McEnroe te Jimmy Connors, ovome turniru nisu pridavali veliku važnost. Borg koji ima 11 Grand Slam naslova u Melboruneu je nastupio samo jednom kao i McEnroe koji je nastupio samo 1983.godine kada je došao do polufinala.
Australian Open pravi je “bum” na početku sezone te već tada svi počnu predviđati kako če čija sezona izgledati. Također, osvojivši ovaj turnir, velikim igračima kao što su Serena, Federer, Đoković, Murray i ostali otvara se velika mogućnost ostvarivanja velikog rezultata, a to je osvajanje sva 4 Grand Slama u jednoj sezoni što je dosada u muškoj konkurenciji uspjelo jedino Rodu Laveru. Ove godine Serena Williams i Andy Murray neće imati tu mogućnost budući da su oboje otkazali nastup u Australiji.
Grand Slam turniri su ipak svima ono najbitnije u sezoni, kako igračima pa tako i fanovima koji vjerno prate i nadaju se dobrim rezultatima njihovih favorita. U Melborune Parku svake godine odigraju se nevjerojatni mečevi te se nadamo kako će i sada, na početku 2018. prvi Grand Slam sezone donijeti puno iznenađenja i teniskih čuda na koje smo naviknuli.