Uspon i pad Novaka Đokovića (prvi dio)

SKener 9. velj 201812:44 > 12:45
Julian Finney /Getty Image

Srpski tenisač Novak Đoković spada u najveće tenisače svih vremena, ali rijetko kada se podizala tolika prašina oko nekog tenisača sa samog vrha i njegovim privatnim odlukama. Priču ćemo ispričati od kraja prema početku.

Julian Finney Getty Images Sport

TAJ PROKLETI LAKAT 

Novak Đoković nedavno je oprerirao lakat s kojim je imao velikih problema posljednjih mjeseci, zbog čega nije nastupao drugi dio prošle sezone. Zadnji nastup imao je u Wimbledonu kada je zbog bolova u laktu predao meč češkom tenisaču Tomašu Berdychu. S velikim nestrpljenjem u teniskom svijetu se očekivao povratak Novaka Đokovića i Andyja Murraya na terene, puno se špekuliralo u kakvom zdravstvenom stanju dvojica sjajnih tenisača dočekuju novu sezonu, a oba tenisača su bila dosta oprezna u izjavama. Britanac je na kraju godine odigrao egzibicijski meč s Rogerom Federerom u Glasgowu i činilo se kako je na pravom putu oporavka pred novu sezonu, dok je Srbin na početku 2018. godine odgodio nastup na egzibijskom turniru u Abu Dhabiju i upravo umjesto njega je Murray nastupio kao zamjena. Škotski tenisač je u egzibijskom meču uvjerljivo poražen od Roberta Bautiste-Aguta i vidjelo se kako još nije spreman za veće izazove. Poslije se pokazalo kako Murray ima ozbiljnih problema s kukom, pa se podvrgnuo operaciji i britanski tenisač će odsustvovati s terena do ljeta, ako ne i duže. S druge strane Đoković je i dalje bio oprezan u izjavama, govoreći kako je lakat u sve boljem stanju, ali kako još nije na sto posto. Novak je zbog mjera predostrožnosti preskočio i turnir u Dohi, na kojem je prošle sezone osvojio naslov. Srbin je poslije izjavio kako želi što spremniji dočekati prvi Grand Slam sezone Australian Open i ne želi riskirati pogoršanje situacije s laktom do početka turnira. I onda napokon, prvi Đokovićev nastup nakon Wimbledona dogodio se na egzibicijskom turniru Kooyong Classic u Melbourneu, a prvi protivnik Srbinu bio je mladi Austrijanac Dominic Thiem. Novak je na terenu djelovao kao da uopće nije pauzirao od tenisa, apsolutno je nadigrao mlađeg protivnika u svim segmentima igre i na kraju slavio sa 2:0 (6:1,6:4). Par sati poslije Đoković je nastupio na još jednoj egzibiciji imena Tie Break Tens, gdje je u tie-breaku igranom do deset izgubio od Lleytona Hewitta, ali to je bio manje bitan meč, nego onaj prvi. Svi su s nestrpljenjem čekali prvi pravi izazov, a to je prvo kolo Australian Opena. 

U prva tri meča na Aussie Openu Đoković je izgledao kao onaj stari, odlično se kretao po terenu i tek ponekad bi napravio bolnu grimasu, koja bi ipak govorila kako lakat nije na 100 posto. Posebno je ostao upamćen meč drugog kola protiv “zaigranog” Gaela Monfilsa, kada su u neljudskim uvjetima pod temperaturom većom od 40 °C i to u hladu, odigrali meč u kojem su oba tenisača jedva stajali na nogama. Poslije tog meča organizatori su bili pod “paljbom” igrača i dežurnih kritičara, a i isticali su kako pojedinci imaju privilegirani tretman (Roger Federer prije svih). Nadal je čak neizravno prozvao Švicarca i organizatore, a drugi su uglavnom pričali kako su uvjeti gotovo nepodnošljivi.Đoković je na kraju u “paklu” Melbournea slavio sa 3:1 (4:6, 6:3, 6:1, 6:3) i prošao u treće kolo. Srbin je lakoćom pobijedio u trećem kolu Alberta Ramosa Vinolasa i sve se glasnije počelo pričati kako bi nekadašnji prvi tenisač svijeta mogao ponovno osvojiti svoj najdraži Grand Slam. Ipak, nakon sjajnih mečeva u prvom tjednu, uslijedio je šok za navijače srpskog tenisača. Novaka je u osmini finala čekao Južnokorejac Hyeon Chung, koji je dva dana ranije savladao Alexandra Zvereva i koji je definitvno jedan od predvodnika novog vala tenisača. Chung je odigrao vjerojatno svoj najbolji meč karijere, a Srbin se veći dio meča držao za problematični lakat. Svi su bili svjesni da Novak nije maksimalno spreman, ali isto tako se ne može reći da je odigrao loš meč i da nije bio blizu svom vrhuncu u tom trenutku. Pravi je kuriozitet da Đoković izgubi meč na Grand Slam turniru bez osvojenog seta, a to je pošlo za rukom sjajnom mladom Južnokorejcu (7:6, 7:5, 7:6). Do naslova je na kraju otišao Švicarac Roger Federer, koji je tako zaokružio svoju brojku Grand Slamova na 20 i potvrdio svoj status najvećeg svih vremena.

Al Bello/Getty Images

BESMRTNOST I POČETAK NOVAKOVOG PADA

Dana 05. lipnja 2016. godine Novak Đoković postao je besmrtan osvojivši Roland Garros. Postao je jedan od petorice igrača koji su kompletirali sve Grand Slamove i definitvno potvrdio status uvjerljivo najboljeg igrača svijeta u tom trenutku. I nije to sve, Novak je osvajanjem French Opena povezao četiri Grand Slama u nizu i postao prvi igrač poslije 46 godina kojem je to uspjelo za rukom. Na putu do naslova Novak je redom slavio protiv: Lu Yen-hsuna, Stevea Darcisa, Aljaža Bedenea, Roberta Bautiste Aguta, Tomaša Berdycha, Dominica Thiema i na kraju Andyja Murraya. Đoković je na dominantan način došao do pehara, a posebno je impresivno izgledao u polufinalnom meču protiv Austrijanca Thiema kada je slavio sa 6:2,6:1,6:4. U finalu Srbin je loše počeo meč, izgubio prvi set sa 6:3, pa su se njegovi navijači još jednom uplašili da će ostati kratak u Parizu. Ipak, iduća tri seta Novak je odigrao sjajno i slavio protiv indisponiranog Andyja Murraya. Škotski tenisač je bio daleko od svog najboljeg izdanja posebno u drugom i trećem setu, na kraju rezultat je bio 3:6,6:1,6:2,6:4.  

Julian Finney, Getty Images

U tom trenutku izgledalo je kao da će Novak dominirati godinama, usitinu je izgledao gotovo nepobjediv. Treba napomenuti da Rafael Nadal i Roger Federer su muku mučili s ozljedama, ali to ne umanjuje dominaciju srpskog tenisača. Uostalom, Đoković je realno jedini tenisač koji je narušio nedodirljivost spomenute dvojice, koji su godinama u tenisu bili priča za sebe. Teško je danas napisati nešto da se dežurni “pljuvači” ne nađu uvrijeđeni, ali osporiti rezultate velike trojke u bilo kojem smislu je neprihvatljivo. Ipak, o “pljuvačima” nešto poslije, iako odmah napominjem da postoje ljudi koji u svojim komentarima žele normalne debate i razgovore na temelju činjenica, a ne se voditi logikom moj jedini valja, drugi su “smeće”.

Nakon osvojenog Roland Garrosa srpski tenisač evidentno je bio prazan, kao da je zadnji cilj u svom životu ispunio. Sigurno da je Srbin želio (i još uvijek želi) dostići Samprasa, Nadala i Federera po Grand Slamovima, ostale su i Olimpijske igre kao veliki cilj, ali u tom trenutku je izgledao prazno. Sam je izjavio nekoliko puta kako je svoj san ostvario, a poslije je napomenuo kako mu je nedostajalo motivacije. 

Julian Finney/Getty Images

PEPE IMAZ, GLAVNI KRIVAC ZA NOVAKOVOV PAD

U to vrijeme Novak sve više uključuje u svoj tim i kontroverznog gurua Pepea Imaza, kojeg mnogi krive za pad Đokovića. Iako je neprijatelj broj 1 u Srbiji, Španjolac je bio uz Novaka i kada je osvojio Rolland Garros, davao mu je savjete, a eto Novak je ipak otišao do kraja. Moram priznati da sam se i sam nakon nekog vremena pitao što to treba Novaku, ali tko sam ja, a i svi drugi da dijelimo savjete tada najboljem tenisaču svijeta. Nije Pepe Imaz kriv što ga je Novak odabrao, jednostavno Novak je primjetio da mu metode i životni stil instruktora tenisa i gurua odgovaraju te je odlučio prihvatiti njegove savjete. Imaz je do Novaka došao preko njegovog brata Marka Đokovića, kojeg je izliječio od depresije. Mantra kojom se vodi Pepe Imaz je Amor&Paz, što bi u prijevodu značilo ljubav i mir. Španjolac je nakon nekog vremena postao zaštitni znak prvog igrača svijeta i smatra se jednim od najzaslužnijih za Novakovo osvajanje Roland Garrosa, ali i njegov “mir na terenu”. Rekao je kako je Novaka promijenio iznutra i izvana, a da je Novak sve njegove savjete prihvatio i primjenio. Tom velikom promjenom u svom životu Đoković je zabrinuo svoje fanove, svi su pomislili kako popularni Nole je sve dalje od tenisa, kako se posvećuje nekim drugim stvarima u životu. Što bi trebalo biti i normalno s obzirom da je proteklih 20 godina sve podredio tenisu. Kada je došlo do pada u igri, kada je Novak raspustio svoj stručni stožer na čelu s Borisom Beckerom, kada je počeo dijeliti srca nakon pobjede na terenu, za sve to krivac u javnosti je bio samo jedan čovjek, Pepe Imaz. 

Nastavak priče o Novaku Đokoviću sljedeći utorak na stranicama Sportkluba….