"Busby Babes": Dan koji će pamtit svaki navijač Uniteda

SKener 6. velj 201812:35 > 12:41
Christopher Furlong/Getty Image

Na današnji dan dogodila se jedna od najvećih tragedija u povijesti sporta, tragedija koja nikad neće biti zaboravljena. Prošle su 62 godine, ali navijači Uniteda ne zaboravljaju.

Dana 06.veljače igrači i osoblje Manchester Uniteda vraćali su se iz Beograda nakon utakmice s Crvenom zvezdom i prolaska u polufinale tadašnjeg Kupa kupova (današnje Lige prvaka). Nakon što su u prvoj utakmici na Old Traffordu slavili protiv Crvene zvezde sa 2:1, u uzvratu su remizirali 3:3 i osigurali prolaz dalje. Smiješio se novi veliki rezultat i novi trofej jednoj od najvećih generacija u povijesti engleskog nogometa, ali sudbina je htjela drugačije.

(Photo by Sebastian Widmann/Bongarts/Getty Images)

NESREĆA KOJA JE PROMIJENILA SVIJET

Tog kobnog dana avion u kojem su bili nogometaši i članovi Manchester Uniteda stao je u Munchenu kako bi natočio gorivo. U avionu su svi bili dobro raspoloženi, igrači Uniteda su slavili prolaz u polufinale, a povremeno je netko zabrinuto pogledavao prema prozoru jer padala je takva kiša, kao da će nebo pasti na zemlju. Piloti su obavijestili igrače da će se u Munchenu zadržati samo kratko vrijeme kako bi se gorivo natočilo u avion, pa nitko nije bio previše zabrinut. Ispostavilo se kasnije kako je let trebao biti otkazan zbog problema s motorima. Naime, polijetanje je odgođeno čak dva puta, a razlog je bila prevelika količina mješavine goriva, što je za posljedicu imalo preveliko ubrzanje motora. Iz tek trećeg pokušaja piloti su uspjeli otkloniti poteškoće i krenuti punom brzinom pistom. Avion se na trenutak podigao, ali je ubrzo počeo gubiti na visini i udario je prvo u ogradu aerodroma, a nakon toga se zabio u obližnju zgradu i cisternu punu goriva. Zanimljivo, momčad i osoblje vraćali su se u avionu British Airwaysa marke Airspeed Ambassador, koji je u pušten u pogon samo nekoliko godina ranije i koji je ranije imao nekoliko nesreća i čestih tehničkih problema. Lako je biti kapetan poslije bitke, ali ova nesreća se definitvno mogla spriječiti.

Avionska nesreća odnijela je ukupno 23 života uz još puno ozlijeđenih putnika. Život je izgubilo 8 nogometaša, 3 člana stručnog stožera, 8 novinara, 2 člana posade i 2 prijatelja kluba. Nesreća koja je obilježila Manchester United kao klub, ali i cijeli engleski nogomet. U čast poginulima Manchester United je uz crvenu i bijelu, dodao crnu boju na svojim dresovima, a sat na jugoistočnom kutu Old Trafforda tzv, Munich Clock vječno pokazuje 15:04 sati. Naravno, svake godine se na Old Traffordu, ali i cijeloj engleskoj sa sjetom prisjete legendarne generacije koja će ostati vječno upamćena.

Christopher Furlong/Getty Image

BUSBY BABES

Trener “Crvenih vragova” u to vrijeme bio je karizmatični i neponovljivi Matt Busby koji se oporavljao osam tjedana i postupno vratio nogometu. Stvorio je još dva fantastična tima, jedan koji je 1963. osvojio FA Cup i jedan koji je engleskoj i Manchester Unitedu donio prvu titulu klupskog prvaka Europe. Ipak, nikad nije zaboravio svoju generaciju koju je gradio gotovo jedno desetljeće, a koja je u jednom trenutku samo nestala.

Generacija koja je poslije dobila nadimak “Busby Babes” osvojila je pet uzastopnih omladinskih naslova, a onda po prelasku u seniorsku konkurenciju i dvije vezane titule prvaka. Mnogi smatraju kako bi ta generacija još godinama dominirala, ali nije bilo suđeno.

RIP, nikada nećete biti zaboravljeni…

Igrači Uniteda koji su izgubili život u nesreći: Tommy Taylor, Geoff Bent, David Pegg, Liam Whelan, Roger Byrne, Mark Jones, Eddie Colman i Duncan Edwards.

John Peters/Manchester United via Getty Images