Zašto su ZOI u Pekingu kontroverzne?

Olimpijske igre 31. sij 202221:36 > 01. velj 2022 7:55 0 komentara
AP Photo/Andy Wong

Od 4. do 20. veljače u Pekingu nas čekaju Zimske olimpijske igre, a onda od 4. do 13. ožujka i Zimske paraolimpijske igre.

Na zimskim olimpijskim igrama nastupit će oko 3000 sportaša koji se natječu u 109 različitih disciplina. Paraolimpijske igre okupit će pak 736 natjecatelja u 78 disciplina.

Kinezi će za održavanje Igara u Pekingu potrošiti 3,9 milijardi dolara.

Gdje se održavaju natjecanja?

Osim dvorana u Pekingu koje će ugostiti događaje na ledu, natjecanja će se održati u Yanqingu, 75 kilometara od Pekinga, gdje će snage odmjeriti najbolji skijaši, bobaši i sanjkaši. Skijaši i snowboarderi će također borbe voditi i u Zhangjiakou, 180 kilometara od Pekinga. Organizatori će potrošiti oko 1,2 milijuna kubika umjetnog snijega za te događaje jer u toj regiji nema ni previše snježnih padalina.

I tu se javlja prva kontroverza, mnogi su Kineze kritizirali zbog utjecaja ovog procesa na okoliš.

AP Photo/David J. Phillip

Tko bojkotira igre?

Druga velika kontroverza je da neke zemlje bojkotiraju Olimpijske igre u Pekingu, a razlog su kršenje ljudskih prava u zemlji domaćinu. Diplomatski bojkot Igara proglasile su SAD, Velika Britanija, Kanada, Australija, Litva i Kosovo. Iako će poslati sportaše na natjecanje, neće doći niti jedan ministar ili dužnosnik.

Koje su optužbe protiv Kine?

SAD je optužio Pekinga za zločine nad muslimanskim stanovništvom Ujgura u sjeverozapadnoj pokrajini Xinjiang. Oni koji ih optužuju vjeruju da je više od milijuna Ujgura bilo zatočeno u posljednjih nekoliko godina. Riječ je o takozvanim ‘logorima za preodgoj’, sa stotinama tisuća osuđenih na zatvorske kazne. Postoje i dokazi da se Ujguri koriste za prisilni rad, te da se žene prisilno steriliziraju. Neki bivši logoraši navode da su bili mučeni i seksualno zlostavljani. Peking je također optužen da ograničava slobodu ljudi u Hong Kongu novim zakonima uključujući Zakon o nacionalnoj sigurnosti Hong Konga.

Njemački ministri su istaknuli da bojkotiraju igre jer prosvjeduju protiv tretmana kineske tenisačice Peng Shuai. Od nje nije bilo glasa gotovo tri tjedna nakon što je iznijela optužbe da ju je seksualno zlostavljao bivši potpredsjednik Kine Znang Gaoli.

Kako je Kina odgovorila?

Kineska vlada poriče sve optužbe, a najglasniji su progovorili protiv SAD-a i Njemačke.

“SAD su očito prekršile olimpijski duh i zbog toga će platiti cijenu za pogrešne postupke”, objavili su Kinezi.

No, nisu precizirali kolika bi to cijena mogla biti.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!