Gosti današnjeg podcasta bili su hrvatski tenisač Antonio Šančić i proslavljeni rukometaš Patrik Ćavar, a razgovor je vodio komentator Sportkluba Ivan Hodoba.
Puno je u doba koronavirusa razgovaralo o statusu sportaša. U tenisku je to posebno zanimljivo. Naime, prvih pedeset igrača s ATP ljestvice žive super, ostatak, a posebno igrači iza stototg mjesta, e oni su u problemima. O toj temi nam je pričao Antonio Šančić, 118. igrač u parovima. U kerijeri je igrao u tri ATP finala (2016. Umog, 2017. Moskva, 2018. Houston).
Antonio, kako danas izgleda tvoj teniski dan?
Imao sam neku ozljedu, ali od jutra do mraka. Nema tenisa i pripremat se u takvoj situaciji je jako teško. Globalan smo sport i moramo stalno putovati pa je vjerojatno da smo među zadnjima koji ćemo krenuti ponovno u svoj sport
Patrik, koliko je teže individualnim sportašima nego ekipnim?
Što se tenisa tiče, ja sam optimist. Timski sportovi su se već počeli odvijati. Niz je novih mjera, ali s njima bi se tenis mogao nastaviti. Lakše je preživjeti sve skupa u kolektivnom sportu jer nisi prepušten sam sebi, nema te samoće putovanja i da sam moraš misliti na sve. U kolektivnom sportu imaš vremena za odmor, a u tenisu stalno moraš biti na razini da bi uspio.
Antonio, sjajan si bio na Challengerima, bilo je dosta uspjeha pred prekid…
Zadnji turnir sam osvojio i imao 1 pobjeda za redom i ova sezona bi bila prekretnica za povratak gdje sam bio.
Ćavar je pitao Antonija o ozljedi kuka…
Ozljeda se dogodila ranije, već u Americi su krenuli bolovi koje sam osjećao. Vuklo se dugo i nakon priprema i Francuske se bol jako pojačala. Korona mi je dala mjesec za potpuni oporavak, ali se nakon kraćih priprema vratila ozljeda još jača i nakon pregleda se ustanovio problem koji raži rehabilitaciju.
Antonio, kako izgleda biti u završnici niza turnira uzastopno, mijenjajući vremenske zone?
Jako je teško putovati, prilagoditi se i još igrati iz zatvorenog prošlog tjedna u otvorenom ovog tjedna. Previše je komponenata koje smetaju i stvaraju probleme, ali smo se navikli.
Puno je ulaganja i novca koji se potroši, jesi li u plusu s obzirom na osvajanje turnira u odnosu na ulaganja, koliko je teško u tvojoj konkurenciji koju igraš?
Ako si u dobroj sezoni, može se zaraditi, ali troškovi su ogromni. Jedno drugo poništava. Najviše se razlike radi na turnirma višeg ranga. Ako se na ATP turnirama odigra dobro, može se zaraditi.
Što moraš napraviti da bi ušao na ATP?
Nema kvalifikacije parova u Wimbledonu, nema ni na 250, ima na 500. i to je veliki problem za napredak. A Wimbledon mi je najdraži turnir.
Pako, ti si sve to kao trener prošao, kako ta putovanja izgledaju?
Kad sam radio kao trener, na putovanja smo išli automobilom, jer su uglavnom bili u Italiji. Na Challengerima je zdrava situacija s financijama, futuresi su jako nezhavalni po tom pitanju. Većina Challengera imaju osigurn smještaj za igrače i trenere. Proći tu nekoliko kola donosi nekoliko tisuća eura, ali ni to nije prevelika zarada s obzirom na troškove. Treba uložiti jako puno za jako malo. Do 200-og mjesta da bi došli, treba uložti skoro 200 tisuća eura i to je malo.
Antonio, koja je razlika Challenger u odnosu na ATP?
Razlika je velika jer se radi na sitnicama i više nema tolike razlike između odlično i slabo rangiranog igrala, kao što je nekada bilo jer je više ljudi oko igrača i oni mu pomažu na niz načina. Ali igrač se mora za to izboriti.
Hoće li se povećavati nagradni fond Challengera?
Povećava se, da. Obavezno je da imaju smještaj za igrače i trenere. To je veliki plus.
Thiem je rekao da neće ništa novca davati slabijima?
Ima istine u tome što kaže da se slabiji tenisači ne trude dovoljno, ali većina Challenger igrača daju sve od sebe. Netko je limitiran da bude 150, a ne među rvih 10 na svijetu.
Što odvaja veliku trojku od ostalih?
Puno stvari, ali mentalno stanje najviše. Oni su rođeni pobjednici, dolaze zbog prestiža i još jedne titule više u karijeri.
Pako: Prije je bila velika četvorka sada samo trojka zbog operacije Murraya. Prva trojica se izdvajaju po prirodnom talentu. Njihov tenis je za klasu ili dvije bolji od ostalih igrača. To se dobije talentom. Slabiji, ali talentirani igrači od njih ne mogu pobijediti kad u startu imaju sliku da igraju protiv čovjeka koji se zove recimo Federer. Znaju da moraju dati više i onda riskiraju više nego protiv slabijih igrača i tu se slome pogreškama.
Koliko taktika utječe i proučavanje protivnika?
Jako utječe, iako na futuresu najmanje skautiraju protivnike. Na ostali razinama igraš više s ljudima i pratiš ih više. Ivan Ljubičić je bio poznat kao najbolji taktičar. Federer ga je sigurno zbog toga doveo, ali prvenstveno zbog backhanda. Onisu veliki prijatelji, ali Ivanova riječ može značiti Federeru bez obzira što ga nema tko puno učiti o tenisu.
Ćavar: Bili su veliki ptrijatelji dok je Ljubo igrao, a Ljubičić je jako inteligentan tip. Najviše se u finalu AO-a protiv Nadala vidjelo koliko je backhand Federera bio impresivan s Ljubom.
Što se Rogeru dogodilo na 40-15 lani u finalu Wimbledona?
Ćavar: Federer je previše razmišljao u tom trenutku
Šančić: Izgubio je fokus i slavio titulu u glavi protiv najvećeg protivnika koja bi mu napravila razliku i Đoković je ostao fokusiran.
Koliko može smetati igrati protiv lik kao što je Kyrgios?
Šančić: Nisam mu bio fan, ali sam ga prihvatio takvog kakav je. On je toliko talentiran da mu je postalo normalno igrati kao eksibiciju. To je za publiku, sponzore… Njemu je sve zezancija, a s druge strane stoji čovjek koji je ozbiljan.
Ćavar: Luckast, otkačen, sugerirao bih mu, da sam trener, da se ostavi na jednu sezonu samo na tenis bez neozbiljnih poteza, da vidi do kud može doći. Da se uozbilji, brzo bi bio broj jedan. Problem je glava.
Šančić: Ali možda bi ga oduzimanje njegove osobnosti koštalo uspjeha i ovog koji ima.
Savršen tenisač, najbolji forehand…
Ćavar: Federer
Šančić: Federer
Backhand?
Šančić: Safin
Ćavar: Đoković, to mu daje prednost nad Nadalom, jednoručni Wawrinka
Servis?
Šančić: Ivanišević
Ćavar: Sampras, ali Ivanišević, Isner i Karlović su fantasični, ne mogu odlučiti.
Drugi servis?
Šančić: Federer
Ćavar: Ivanišević
Najveći napredak u servisu?
Šančić: Nadal
Ćavar: Nadal
Volej?
Šančić: Edberg u pojedinačnoj, Jamie Murray
Ćavar: Sampras
Kratka lopta?
Šančić: Corria
Ćavar: Florian Mayer