Kobayashi najbolji i u Garmischu, Kos treći

Ostali sportovi - Ostalo 1. sij 202216:58 > 17:00 0 komentara
AP Photo/Matthias Schrader

Nakon što je pobijedio Oberstdorfu i osvojio prvu etapu na novogodišnjoj turneji Četiri skakaonice, japanski skakač na skijama Ryoyu Kobayashi bio je najbolji i prvog dana 2022. na Velikoj olimpijskoj skakaonici u Garmisch-Partenkirchenu.

Za razliku od Oberstodrfa, gdje je do pobjede stigao sjajnim skokom u drugoj seriji, 25-godišnji Japanac je na drugoj od četiri stanice turneje slavio odličnim nastupom u prvoj seriji, kad je skokom od 143 metra napravio bodovnu zalihu u odnosu na sve konkurente, osim Nijemca Markusa Eisenbichlera koji je skočio samo dva metra kraće i zaostao za tri boda.

U drugoj seriji je Eisenbichler poletio do 143,5 metra, ali nije uspio izvesti idealan doskok, što je ostavilo dovoljno prostora Kobayashiju za kalkulaciju. Japančev skok u finalu bio je osam metara kraći, ali je uz bolje ocjene i veću kompenzaciju zbog nižeg zaletišta na kraju uspio pobijediti za samo dvije desetinke boda.

Veliko veselje slovenskim ljubiteljima skijaških skokova priredio je 22-godišnji Lovro Kos koji je skokovima od 135,5 i 138 metara osvojio treće mjesto, a za pobjednikom je zaostao za 5,2 bodova.

Osvajanjem četvrtog mjesta u Garmisch-Partenkirchenu u konkurenciji za osvajanje Zlatnog orla ostao je Norvežanin Marius Lindvik (283,7). On je u redoslijedu novogodišnje turneje nakon dva natjecanja u Njemačkoj na drugom mjestu, a za vodećim Kobayashijem zaostaje za 13,2 bodova. Treći je Lovro Kos sa 17,7 bodova zaostatka.

Kobayashi je današnjom pobjedom, petom u ovoj sezoni i 24. u karijeri, preuzeo i vodstvo u ukupnom redoslijedu Svjetskog kupa sa 696 bodova. Do danas vodeći Nijemac Karl Geiger je pao na drugo mjesto (675), nakon što je u Garmischu bio sedmi. Već trećeplasirani Norvežanin Halvor Egner Granerud (473) za vodećim dvojcem zaostaje više od 200 bodova.

Skakačka karavana će sada preseliti u Austriju, gdje ih 4. siječnja čeka natjecanje na skakonici Bergisel u Innsbrucku, a 6. siječnja finale turneje u Bischofshofenu.