Hrvatska među elitom: Želimo Brazil i četvrtfinale

JustPictures Manuel Winterberger via Guliver Images

Stolnoteniska elita okuplja se u Kini, točnije u gradu Chengduu gdje se od 30. rujna do 9. listopada održava Svjetsko timsko prvenstvo koje ćete moći pratiti u izravnim prijenosima na kanalima Sport Kluba. Dio te elite je i hrvatska muška reprezentacija...

Svjetsko timsko prvenstvo prvotno je trebalo biti održano u travnju ove godine, međutim nakon konzultacija krovne stolnoteniske kuće ITTF-a sa stolnoteniskim savezom u Kini i vlastima u gradu Chengduu termin je prebačen za kraj rujna i početak listopada. Budući da je prethodno SP u Busanu 2020. otkazano, ovo će biti prvo izdanje nakon švedskog Halmstada 2018.

Hrvatska reprezentacija predvođena izbornikom Nevenom Karkovićem sretno je stigla u Chengdu, posebnim letom preko Dubaija koji je organizirao ITTF. Svi sudionici mogli su ući i moći će izaći iz Chengdua bez karantene, ali će tijekom boravka u gradu biti u svojevrsnom „balonu“. Kretat će se samo od hotela do dvorane i natrag, posebnom organiziranim prijevozom.

Prije odlaska, Karković je u razgovoru za Sport Klub najavio Svjetsko prvenstvo.

„Malo smo oslabljeni jer je Frane Tomislav Kojić ozlijeđen pa smo umjesto njega pozvali mladog Ivora Bana koji je nedavno na Europskom prvenstvu do 21 godine bio zlatni u paru i igrao četvrtfinale singla“, otkrio je Karković.

Osim spomenutog Bana (236. u svjetskom poretku), sastavu su još Andrej Gaćina (25.), Tomislav Pucar (52.) i Filip Zeljko (79.), dakle najbolje što hrvatski stolni tenis trenutno ima.

Forma svih njih prilično varira pa zato Karković ne izlijeće s nekim bombastičnim najavama.

„Dečki su stalno u pogonu, na treninzima to izgleda OK, ali u samim mečevima ima svega. Od vrhunskih do loših izvedbi. Zeljko je nedavno u Bundesligi pobijedio Šveđanina Falcka, Gaćina je sanirao ozljedu, Pucar djeluje dobro, ali teško je procijeniti“, oprezan je izbornik.

Na protekla tri izdanja SP-a Hrvatska je ispadala u osmini finala. Najbliža iskoraku bila je prije četiri godine u Švedskoj kada je u toj fazi izgubila od Brazila 3-2. I tada su u momčadi bili Gaćina, Pucar i Kojić.

„Bila nam je to povijesna šansa. U petom i odlučujućem meču Pucar je vodio 2-0 u setovima i 9:7 u trećem, ali je izgubio. U četvrtfinalu bi nas čekala Njemačka koja je bila bez ozlijeđenog Bolla, a i Ovčarov je igrao vrlo malo. Uz malo sreće mogao je to biti povijesni rezultat“, prisjetio se Karković.

Što bi ga zadovoljilo u Chengduu?

„Ništa manje od rezultata s prošlog SP-a. Volio bih to četvrtfinale pa da se borimo za medalju, iako će to biti jako teško. Sedam je skupina s po četiri ili pet reprezentacija, a prva dva idu izravno u osminu finala te još dva trećeplasirana koja imaju najbolji renking na svjetskoj listi. Naš je cilj biti među prva dva.“

Ždrijeb je u srijedu 28. rujna, a Hrvatska ima status drugog nositelja u svojoj skupini. To znači sljedeće, ističe Karković:

„U prvom krugu sigurno ne možemo igrati s prve četiri reprezentacije svijeta, to su Kina, Japan, Koreja i Njemačka, već samo s Brazilom, Kineskim Tajpehom ili Švedskom koji su između petog i sedmog mjesta. Mi smo trenutno deseti u tom poretku. Da mogu, birao bih Brazil, iako je jak, ali smatram da bi bio najbolji izbor od ponuđenih. Imamo se pravo nadati prolasku dalje, ali puno će ovisiti o ždrijebu jer ima tu još jakih timova koji su u poretku ispod nas.“

Hrvatska stolnoteniska reprezentacija (s lijeve strane): Ivor Ban, Andrej Gaćina, Filip Zeljko, Tomislav Pucar, izbornik Neven Karković

Što se favorita tiče, „osumnjičeni“ su uobičajeni – Kinezi i Kineskinje. Kinezi su slavili na zadnjih devet prvenstava, dok Kineskinje traže petu uzastopnu titulu. Može li ih itko zaustaviti?

„Teško. Eventualno Švedska ili Japan u muškoj konkurenciji, ali teško. Šanse su jedan prema 20 ili 30“, iskreno će Karković.

Kratko nam se iz Chengdua javio i Gaćina, koji je ove sezone osvojio jaki turnir u Dohi iz serije Star Contender.

„Nemamo prevelikih očekivanja. Samo želim da smo svi zdravi i da se borimo. Teško je reći kakva je forma jer dugo nismo imali ovakvo natjecanje. Na treninzima se svi dobro osjećamo. Bitno je dobro otvoriti turnir. Što se ždrijeba tiče, između Brazila, Švedske i Tajpeha birao bih Brazil, no ima dobrih reprezentacija i ispod nas u poretku.“

Posljednja nacija koja se okitila zlatom prije početka kineske dominacije kod stolnotenisača bila je Švedska sada već davne 2000. godine, a Nijemci su na četiri od zadnjih pet izdanja bili srebrni. Kod djevojaka je Singapur 2010. bio posljednji nekineski osvajač, dok su Japanke bile prve pratilje na zadnja tri prvenstva.

U svakom susretu u skupini, ali i kasnije u nokaut-fazi, igra se na tri pobjede, a svaki meč na tri dobivena seta. Ako reprezentacija povede 3-0 ili 3-1, četvrti odnosno peti meč se ne igraju.

Što se rasporeda mečeva tiče, redom igraju prvi stolnotenisač formalnog domaćina protiv drugog iz suparničkog tabora, potom drugi protiv prvog i treći protiv trećeg. Ako nakon tih mečeva ni jedna reprezentacija ne dođe do trećeg boda, za stolom će se potom naći prvi protiv prvog te za kraj ako je potrebno drugi protiv drugog.

Ovdje je važno napomenuti da izbornici imaju pravo postaviti svoje igrače kako žele, neovisno o njihovim pozicijama u svjetskom poretku. Konkretno, Karković može Gaćinu, koji je naš najbolje rangirani igrač, postaviti na poziciju broj dva, a Pucara ili Zeljka na jedinicu. Isto može napraviti bilo koji drugi izbornik i to do najkasnije 45 minuta prije početka prvog meča. Drugim riječima, sami igrači sve do tada neće znati protiv koga će igrati, što daje dodatnu draž i neizvjesnost cijelom natjecanju.

Za kraj, svakako vrijedi izdvojiti i da je Svjetsko timsko prvenstvo u stolnom tenisu jedini međunarodni sportski događaj u Kini ove godine nakon Zimskih olimpijskih igara u Pekingu održanih u veljači. Od 30. rujna do 9. listopada možete ga pratiti samo na Sport Klubu.

Gledatelji u Hrvatskoj program regionalnog sportskog kanala Sport Klub mogu pratiti na Telemachu, Total TV-u, Optima Telekomu i preko platforme EON koja je dostupna svim gledateljima.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!