U četvrtak će Liverpool odigrati prvu utakmicu otkako je, nakon 30 godina, osigurao naslov prvaka Engleske. Igrom slučaja, bit će to utakmica na Etihadu, kod Cityja, aktualnog prvaka i trenutačno najvećeg rivala...
Bit će to sjajna prilika za igrače Manchester Cityja – čiji je poraz od Chelseaja u petak osigurao naslov Redsima – da pokažu poštovanje i počast svojim suparnicima prilikom izlaska na teren.
No, hoće li se to zaista dogoditi? Situacija je malo ‘škakljiva’ jer riječ je o klubovima koji su u posljednje dvije sezone apsolutno dominirali Premier ligom…
– Oblikovat ćemo pobjednički špalir, naravno da hoćemo. Na nevjerojatan način ćemo pozdraviti Liverpool kada dođe u našu kuću, zaslužili su to – otkrio je Pep Guardiola i razvukao osmijeh na lica mnogih.
Pep Guardiola says Manchester City players will give Premier League champions Liverpool a guard of honour at the Etihad on Thursday.
In full: https://t.co/cWOTVBacXY #MCFC #LFC #bbcfootball pic.twitter.com/znbNHf3Q2Q
— BBC Sport (@BBCSport) June 28, 2020
Jer, nije baš uobičajeno da se najveće protivnike dočekuje na taj način, neki će ustvrditi da nije ni dobro za samopoštovanje momčadi koja pripređuje takav doček.
Primjera kroz povijest bilo je raznih, a mi ćemo se osvrnuti na neke od najpoznatijih u Engleskoj.
Oblikovanje pobjedničkog špalira za nove prvake, naravno, nije obveza niti je propisano pravilima, ali se smatra pristojnim. Prije utakmice klubovi ga dogovaraju, a ako igrači nisu oduševljeni idejom, nitko ih na to ne može – ili ne bi smio – prisiliti.
Kratka povijest pobjedničkih špalira u Engleskoj:
– Prvi put kad je ta pojava zabilježena u Engleskoj, bila je 1955. godina, a igrači Manchester Uniteda na taj su način pozdravili pobjednike iz Chelseaja.
– United je nastavio tradiciju 1991. kada su tako pokazali poštovanje Arsenalu na njihovom Highbury, no mnogi smatraju da je primarni razlog bila činjenica da je Arsenal do naslova stigao pobjedom protiv Liverpoola, Unitedova najžešćeg suparnika.
– Crveni vragovi ponovili su to 2005. ponovno protiv Chelseaja, a Plavci sa Stamford Bridgea vratili su uslugu Unitedu dvije godine kasnije.
– Everton je tako obilježio naslov Fergusonove momčadi 2003. godine na Goodison Parku, a jedno od najpoznatijih izdanja pobjedničkog špalira u povijesti Premier lige zabilježeno je 2013. kada je Arsenal na taj način pozdravio igrače Uniteda.
Posebnost tog trenutka bio je što je za Arsenalovce to sigurno bilo prilično bolno, jer je Robin van Persie tada nosio dres Uniteda, u koji je ljeto prije stigao baš iz redova Topnika.
– Liverpool je pozdravio Chelsea 2015. na Stamford Bridgeu, o čemu svjedoči i priložena fotografija, a tu čast doživjeli su i najseznacionalniji pobjednici PL-a – Leicester.
Claudio Ranieri i cijela momčad pozdravljena je uz poštovanje, a ponovno je momčad Chelsea bila ta koja je sudjelovala u toj priči, ovoga puta kao ona koja pokazuje poštovanje.
– Manchester City prošle sezone nije bio u prilici proći kroz jedan takav špalir, jer je pobjednička utrka odlučena u posljednjem kolu,
– a godinu prije, kada je poraz gradskog suparnika Manchester Uniteda kod West Broma značio da je City postao prvak, špalir su doživjeli u sljedećoj utakmici, kod Swanseaja. ‘Zahvalili’ su im razvaljivanjem s 5:0.
Je li itko odbio pružiti pobjednički špalir prvacima? U Engleskoj takav slučaj nije zabilježen, ali zato u Španjolskoj jest i svi ga još svježe pamtimo.
Real Madrid refused to give Barcelona a guard of honor.
The club's staff stepped in and gave them one instead. pic.twitter.com/ImqQG8YVLX
— ESPN FC (@ESPNFC) May 6, 2018
– Dogodilo se to 2018. godine, tada je trener Reala Zinedine Zidane zahtijevao od svojih igrača da nikako ne dočekaju igrače Barcelone u pobjedničkom špaliru. Na kraju susreta, tehničko osoblje Barce samo je oblikovalo ‘tunel’ za svoje igrače iz svojevrsnog protesta prema najvećem rivalu koji je odbio pokazati poštovanje.
Tim prije jer se Barcelona nije tako ponijela u posljednjoj prilici, 2008. godine u svibnju u špaliru je dočekala novookrunjene prvake Real Madrid i to na njihovom Santiago Bernabeu!