Na današnji dan prije 35 godina na stadionu Heysel u Bruxellesu dogodila se jedna od najvećih tragedija u povijesti sporta.
PIŠE: Ivan Blažević
Finale tadašnjeg Kupa prvaka, što je današnja inačica Lige prvaka, igrali su branitelj naslova Liverpool i Juventus, a prije početka utakmice dogodila se tragedija u kojoj je poginulo 39 ljudi od kojih su većinom bili talijanski navijači.
Sve je krenulo godinu dana ranije uoči uzvratnog susreta polufinala Lige prvaka između Liverpoola i Rome. Mržnja između navijača Rome i Liverpoola traje punih 36 godina, a svoj mučni i krvavi vrhunac imala je 30. svibnja 1984. na ulicama glavnog grada Italije. Prije početka te utakmice nekoliko navijača Rome napalo je navijače Liverpoola na putu prema hotelu.
Englezi su krvavo stradali u tom sukobu i prevezeni su u bolnicu, a njihovi prijatelji tog su se dana zarekli da će kad-tad dočekati trenutak osvete. Taj trenutak dočekali su godinu dana kasnije, u finalu Kupa prvaka 29. svibnja 1985. godine koji je Liverpool igrao protiv Juventusa. Podsjetimo, bio je to moćni Juventus čije je trupe tada predvodio nedodirljivi Michel Platini, koji je prethodne tri godine proglašavan za najboljeg igrača Europe. S druge strane Liverpool, nikad moćniji Liverpool! Četiri naslova prvaka spremili su u svoje vitrine u prethodnih osam godina, a momčad su predvodili velikani poput Kennyja Dalglisha i Iana Rusha.
Heysel više nije samo ime stadiona
Poprište te utakmice bio je belgijski stadion Heysel u Bruxellesu, a nakon tog dana na spomen imena Heysel više nitko ne pomisli tek na spomenuti stadion. Ne, ime Heysel već punih 35 godina predstavlja sinonim za jedan od najkrvavijih sukoba u povijesti sporta.
U tragediji je poginulo 39 ljudi, većinom talijanskih navijača, najmlađa žrtva bio je 11-godišnji dječak kojeg su ubile horde engleskih huligana koji su nasrnuli na Juventusove navijače sat vremena prije utakmice.
Osveta je najbolja kad je servirana hladna, izreka je koja je kroz povijest uvijek držala vodu, a tako je bilo i ovog puta. Navijači Liverpoola ispunili su obećano i osvetili se Talijanima za smrt svojih prijatelja koji su preminuli godinu ranije kada su bili napadnuti u Rimu. I to višestruko!
Bježeći od bijesne skupine željne krvave osvete, talijanski navijači bili su potisnuti na vanjski zid stadiona koji se pod njihovom težinom srušio. Poginulo je dakle 39 osoba, ozlijeđeno ih je više od 600!
Da se samo nije oglušilo na upozorenja…
Pozadinska priča otkriva sav razmjer ove nezapamćene tragedije, tragedije koja je, da se poštuju svi propisi, pravila i zadati vremenski rokovi, mogla biti kudikamo manja. Na Heyselu, stadionu koji je izgrađen 1930. godine i koji je bio domaćin finala Kupa prvaka 1958., 1966., 1974. i te nesretne 1985., nije se ni trebalo igrati.
Osamdesetih godina prošlog stoljeća stadion je bio u lošem stanju. Raspadao se i na to su Uefu upozorili iz Liverpoola moleći da se ne igra na tom stadionu. Pregovarali su da se utakmica preseli na stadion od Anderlechta, ali krovna europska nogometna organizacija nije pristala promijeniti svoju ranije donesenu odluku.
Na stadionu je bilo preko 60.000 navijača, podjednako Talijana i Engleza, ali zbog katastrofalne organizacije jedan dio Juventusovih navijača bio je smješten uz sektor s najžešćim navijačima Liverpoola koji su godinu dana čekali osvetu.
Osveta se spremala godinu dana
Godinu dana pričalo se o osveti engleskih navijača za ono što su im priredili talijanski navijači, ali nikakve preventivne akcije nije bilo, ni od strane UEFA-e, ni od strane oba kluba. Tragedija je, pogledamo li retrospektivno na taj susret, bila neizbježna!
Počelo je na ulicama Bruxellesa, nastavilo se na stadionu gdje su se navijači gađali kamenjem. Velika skupina Liverpoolovih navijača upala je u sektor gdje su bili navijači Juventusa i potisnula ih prema vanjskom zidu koji je popustio.
Talijanski navijači s drugog kraja stadiona krenuli su upomoć svojim sunarodnjacima, na policija im je stala na put, i u tom trenutku krenuo je opći kaos! Nosivi zid pao je na navijače Juventusa i mogli su se čuti diljem stadiona samo krici nastradalih koji su nemoćno dozivali u pomoć.
Unatoč svemu, a možda i najtragikomičnije od svega – utakmica se odigrala jer je postojao strah da će biti još većih nereda.
Juventus je pobijedio 1-0 golom Michela Platinija iz penala u 56. minuti koji nije postojao, budući da se prekršaj dogodio izvan šesnaesterca.
Bila je to sve samo ne obična utakmica. Strasti na terenu bile su izrazito visoke, pravo klasično navijanje od silnih zvižduka se nije ni čulo, a Liverpool je nakon te utakmice izgubio sav svoj sjaj koji ga je krasio cijelo prethodno desetljeće, pa i više od toga. Izbačeni su iz Europe na pet godina (!), a novi europski trofej osvojili su tek 2005. u Gerrardovoj generaciji i u onoj čudesnoj noći u Istanbulu.
Pet godina kasnije dogodila se i tragedija u Hillsboroughu kada je poginulo 96 navijača Liverpoola, a mnogi su taj događaj odmah povezali s Heyselom.
Sjećanje na taj događaj pomalo blijedi, a osim malog spomenika u muzeju na Anfieldu, ova tragedija zaslužuje nešto puno više jer su zbog ljudske pogreške izgubljeni brojni životi. Nešto se sigurno moglo napraviti da se izbjegne ova tragedija koja je obilježila nogometnu povijest. Ekstremne mjere poduzete su i u Engleskoj gdje se premijerka Margaret Thacher odlučila obračunati s huliganima.
Za svaki incident navijača slijedio je zatvor, policija je dobila puno veće ovlasti, kažnjeni navijači morali su se javljati policiji prije svake utakmice.
To je dovelo do brojnih ograničenja pa se tako danas gotovo sve utakmice Premier lige igraju tijekom dana, a huliganizam je na za tadašnje standarde, na prilično niskim granama.
Na Heyselu se nikad više nije igrao nogomet, barem ne na starom Heyselu. Nakon tragedije, stadion je gotovo 10 godina bio domaćin atletskih mitinga, ali ne i nogometnih utakmica. Stadion je gotovo potpuno preoblikovan 1994. godine i nazvan King Baudouin stadion.
Nogomet se i danas igra i uvijek će se igrati, no mnogi eksperti, nogometni fanatici ili obični simpatizeri tvrde – Heyselska tragedija zauvijek je promijenila nogomet, nogomet koji danas više jednostavno nije isti..