Portugal je jedina zemlja na svijetu gdje nogometni suci mogu pokazati igračima bijeli karton za "fair play", a tu edukativnu mjeru namjerava progurati u profesionalnI nogomet na međunarodnoj razini.
Nacionalni plan za etiku u sportu (PNED), državna organizacija koja djeluje u sklopu Portugalskog instituta za sport i mlade, uvela je 2014. godine bijeli karton u natjecanja mlađih uzrasta.
“Vidim uspješnu budućnost bijelog kartona”, kaže Jose Lima, koordinator PNED-a.
“To je revolucionarni karton iz pedagoškog kuta gledanja. Ističe ono najbolje u sportu”, dodaje u razgovoru za Hinu.
Sudac, osim žutog i crvenog kartona za prekršaj ili nesportsko ponašanje, može igračima pokazati bijeli karton za pozitivno i poželjno ponašanje tijekom utakmice.
Bijeli kartoni dosad su pokazani 3.600 puta u Portugalu u utakmicama mlađih uzrasta u nogometu, profesionalnom ženskom nogometu, futsalu, plivanju, tenisu, košarci, rukometu, atletici i drugim sportovima. Trenutačno 78 tamošnjih organizacija i saveza u 20 sportova koristi bijele kartone.
PNED, međutim, vodi kampanju kako bi tu ideju usvojila krovna svjetska nogometna federacija FIFA. FIFA-ina pravila još uvijek ne dopuštaju korištenje bijelog kartona pa Portugalski nogometni savez nije autorizirao njegovo korištenje u prvoj i drugoj portugalskoj ligi.
“Suci u prvoj i drugoj ligi ne nose bijele kartone na utakmicama”, kaže Tonel, bivši branič lisabonskog Sportinga i zagrebačkog Dinama.
“Suci ponekad koriste takve kartone u utakmicama male djece, u natjecanjima igrača do 11 i 12 godina. To je ovdje obrazovni alat”, dodaje.
No u 2023. godini dobio je novu dimenziju kada je prvi put pokazan na velikoj nogometnoj utakmici.
Tijekom ženskog derbija između Benfice i Sportinga, odigranog u siječnju, navijaču na tribini je pozlilo. Liječnički timovi dvaju lisabonskih velikana ostavili su po strani svoje povijesno rivalstvo i udružili snage kako bi pomogli navijaču. Primjer sportskog ponašanja nagradila je sutkinja Catarina Campos pokazavši bijeli karton dvjema ekipama i ta se gesta brzo proširila internetom.
Nitko nije imun na bijeli karton. Može se pokazati igračima, trenerima, pojedinačno i kolektivno ili čak javnosti. U veljači je medicinska sestra na utakmici malog dvoranskog nogometa dobila karton nakon što je ušla na teren kako bi pomogla ozlijeđenom igraču.
Bijeli karton se može pokazati i onima koji dobiju crveni karton, kao što se nedavno dogodilo u utakmici treće lige, kada je igrač kojeg je sudac isključio priznao da je odluka bila ispravna. Zbog tog stava mu je dodijeljen još jedan karton, ali ovaj put bijeli. Ovakvi se slučajevi svakodnevno pojavljuju u portugalskim regionalnim i nacionalnim medijima, što je i bio cilj projekta.
Doris Bačić, vratarica hrvatske ženske nogometne reprezentacije, prošle sezone je čuvala mrežu lisabonskog Sportinga no otišla je ljetos prije uvođenja tog kartona u tamošnji ženski nogomet.
“To je tek od ove godine uvedeno pa nisam doživjela bijeli karton”, kaže Bačić koja trenutno igra za španjolski Levante.
Kapetanica hrvatske reprezentacije, međutim, podržava tu inicijativu.
“Po meni bi fair play, odnosno pozitivna gesta, trebala biti naša svakodnevica i ne bi trebala biti nagrađivana. Nažalost, danas se u nogometu suočavamo s puno rasizma i diskriminacije tako da bilo koji oblik borbe protiv toga podržavam”, objašnjava Bačić.
U Hrvatskoj ne postoji karton za fair play. Hrvatski nogometni savez nije odgovorio u četvrtak razmišlja li o njegovom uvođenju.
U Kataloniji, na sjeveroistoku Španjolske, koristi se zeleni karton za fair play no samo u nogometu i samo unutar te autonomne pokrajine.
“Europska rukometna federacija (EHF) namjerava uvesti bijeli karton. Iz Sjedinjenih Država su nas također zatražili dodatne informacije”, kaže Lima iz PNED-a.
Tvrdi da u Portugalu konstantno raste broj pokazanih bijelih kartona.
“Imamo studiju koja je pokazala da je uvođenje bijelog kartona smanjilo disciplinske incidente”, zaključuje Lima.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!