Opatijska skupina ponovno prodisala – ima li nade?

NK Rijeka

Damir Mišković lani je pokrenuo priču o alternativnim načinima financiranja sporta, određene ideje postavljene su u tzv. Opatijskoj skupini koja je podržala takav smjer.

Međutim, ideja nikada nije dobila čvrste temelje iako se za to pokušao izboriti njen kreator, predsjednik Rijeke Damir Mišković.

Naime, Mišković, kao i dobar dio onih koji za razne projekte u Hrvatskoj traže novac, spas vidi u kladionicama, odnosno igrama na sreću. Predsjednik Rijeke tako bi dodatno opteretio kladitelje, igrače lota koji ionako već plaćaju porez i na najmanje dobitke kako bi sportski vlastelini financirali svoje nogometne i ine igračke.

No, igre na sreću nisu jedini potencijalni izvor prihoda. Tu su i boravišne pristojbe. Protekle dvije godine aktualna hrvatska vlada glasno razmišlja o poskupljenju turističkih pristojbi koje trenutno iznose jedan euro po osobi i po danu boravka na određenoj lokaciji. Boravišnih ili turističkih pristojbi nisu lišeni stanovnici Hrvatske koji putuju po vlastitoj zemlji, tako se može reći kako je to jedan opipljiv prihod državne blagajne. Mišković bi dakle zagrabio i u taj ‘pot of gold‘.

Mnogi, poput splitskog Hajduka odlučno su se usprotivili takvom načinu financiranja, iako je Mišković to pokušao prezentirati kao plemenitu ideju garancije opstanka klubova iz pet najuspješnijih sportova. Dijelom zbog rivalstva, netrpeljivosti ili nećeg trećeg, u Splitu o tome nisu željeli niti razgovarati.

Ipak, sama ideja na neki način je revitalizirana podrškom koju je Mišković ovih dana dobio od strane Skupštine Primorsko-goranske županije. Župan Zlatko Komadina objasnio je stav svoje Županije.

Financiranje sporta u Hrvatskoj nije određeno na pravi način i Opatijska incijativa nudi jednu mogućnost. Jasno jest kako je potrebno provesti široku raspravu o modalitetu, kao i saslušati što kažu zainteresirane strane. Tako primjerice iz Turističke zajednice govore kako je boravišna pristojba namijenjena poboljšanju uvjeta boravka turista, a za svaku drugu namijenju potrebno je mijenjati zakon.”

Što će od svega biti u ovom trenutku teško je reći, no jasno jest kako hrvatskim građanima neće najbolje sjesti plan da se na ovakav način financira sport od kojeg sami građani imaju male ili nikakve koristi dok istovremeno sve veći dio naroda živi u teškim uvjetima. Škole, bolnice traže sredstva za obnovu, a ona dolaze na kapaljku.