Od prvaka do hoda po rubu: Kako su pali velikani

Nogomet 17. ožu 202215:04 > 16:30 0 komentara
Guliver Image

HSV, Schalke, Werder... Dosta je velikana proteklih godina ispalo iz prve lige, poklopilo se nekako da ih je najviše bilo u Njemačkoj, no generalno nitko više nije siguran, neovisno o staturi, reputaciji, kvaliteti ili navijačkoj privrženosti. Kad je kriza, kriza je, pa tako i na kraju ove sezone možda još poneki europski velikan izgubi prvoligaški status...

U ovih nekoliko priča koje ćete pročitati klubovi su koji su zajedno bili prvaci svojih zemalja čak 32 puta, neki su osvajali i europska natjecanja, a u ovom trenutku svima im prijeti ispadanje.

Liverpool ostaje na jednom premierligašu?

Godinama, desetljećima je Everton bio ‘pretplaćen’ na mjesto u najvišem rangu engleskog nogometa. Posljednji je put ispao davne 1951. godine. Vratio se 1954. i od tada do danas nije izgubio prvoligaški status. Samo je Arsenal u engleskom nogometu duže neprekidno član elite, još tamo od sezone 1919./20…

E, pa ove sezone Everton se opasno poigrava sa životom. Deveterostruki prvak Engleske tek je 17. u poretku, prvi iznad crte, ali samo zahvaljujući boljoj gol-razlici od Watforda koji ima isti broj bodova (22). Ispod su još Burnley (21) i Norwich (17).

Everton je u nizu od četiri poraza bez postignutog pogotka (Southampton 0:2, Man City 0:1, Tottenham 0:5 i prošlo kolo Wolverhampton 0:1), a posljednju je pobjedu ostvario 12. veljače kod kuće protiv Leedsa 3:0. U četvrtak navečer čeka ga nova velika utakmica u zaostalom dvoboju 20. kola na Goodison Parku protiv probuđenog Newcastlea (prijenos na SK 3 u 20:45).

Frank Lampard prihvatio je izazov nakon što je klub nogirao Rafu Beniteza, no bivši igrač i menadžer Chelseaja ubrzo je shvatio magnitudu zadatka koji je pred njim. Otkad je došao krajem siječnja pobijedio je samo taj Leeds i doživio pet poraza u Premier ligi. Dogodi se kriza, navijači postanu sve nezadovoljniji, uvuče se nesigurnost u igrače i u tren oka se u tako jakoj i konkurentnoj ligi kao što je Premier liga nađeš u borbi za opstanak.

Evertonov menadžer Frank Lampard AP Photo/Matt Dunham via Guliver Image

Sve je to samo posljedica rastrošnosti i nedostatka kontinuiteta od 2016. kada je klub preuzeo milijarder Farhad Moshiri. Lampard mu je već šesti trener, a od tada do danas potrošio je oko 600 milijuna eura na pojačanja koja to nisu bila. O velikim plaćama da i ne govorimo, a pokrića nije bilo. Drugim riječima – trofeja ni europskih rezultata. Naravno, ni pandemija koronavirusa nije pomogla.

Ne treba ni naglašavati koliko bi eventualno ispadanje iz Premier lige financijski dodatno pokosilo slavni klub iz Liverpoola. To bi gotovo sigurno značilo rasprodaju svega što vrijedi, drastično rezanje plaća i samim time neizvjesnu budućnost po pitanju skorog povratka u najviši rang.

Raspored do kraja, nakon utakmice s Newcastleom, prepun je izazovnih dvoboja – Manchester United, Liverpool, Chelsea, Arsenal, Leicester, West Ham… Ali, ima i onih u kojima Everton itekako ima što tražiti. Prvo Newcastle u četvrtak.

‘Zvučna’ borba za ostanak

Da smo u nekom vremeplovu, pomislio bi čovjek da je tablica naopako. Da su Bordeaux, Metz i St. Etienne prvi, drugi i treći u Francuskoj. A zbilja je takva da su to zadnja tri kluba u poretku Ligue 1! St. Etienne 26 bodova, Metz 23 i Bordeaux 22. Zadnja dva ispadaju izravno, a treći ide u razigravanje s trećeplasiranim sastavom Ligue 2.

Sve donedavno dno je držao St. Etienne, najuspješniji francuski klub s deset naslova prvaka te države, no ‘Zeleni’ su se malo podigli u zadnje vrijeme pod vodstvom trenera Pascala Dupraza koji je u prosincu zamijenio Claudea Puela. Klub je inače na prodaju, traži novog vlasnika, a ispadanje u niži rang dodatno bi oborilo ionako već sniženu cijenu.

Paul Bernardoni, vratar St. Etiennea REUTERS/Christian Hartmann via Guliver Images

Poput St. Etiennea, i šesterostrukog prvaka Bordeaux nekako je pregazilo vrijeme. Loša financijska i sportska politika dođu na naplatu kad-tad. Španjolsko-luksemburški vlasnik ‘Žirondinaca’ Gerard Lopez samouvjereno poručuje da će klub ostati, a čak i ako ispadne u ligi, uvjerava da neće napustiti klub.

Iako, forma im baš i ne ide u prilog. Od zadnjih deset utakmica dobili su samo jednu i remizirali dvije. To je pet bodova od mogućih 30. I uz to imaju daleko najgoru obranu lige (68 primljenih golova). Užas. Glavom je sasvim logično platio trener Vladimir Petković prošli mjesec.

Tek nešto bolju formu u tom razdoblju ima Metz s jednom pobjedom i pet remija, no on je objektivno možda i u najvećem problemu jer kvaliteta njegove momčadi trenutno uistinu nije bogzna kakva. Uz to, njegov trener Frederic Antonetti još odrađuje suspenziju zbog sukoba s funkcionerima Lillea za vrijeme njihove međusobne utakmice prije mjesec dana.

Lorient je na 27 bodova, Clermont i Troyes na 28, Angers na 29, što znači da se St. Etienne, Bordeaux i Metz još stignu spasiti u zadnjih deset kola. Metz je proteklih godina navikao ispadati iz lige pa se vraćati, no za St. Etienne i Bordeaux napuštanje Ligue 1 bio bi nevjerojatan šok.

HSV, Schalke, Werder, sada Hertha i Stuttgart!?

Njemački je nogomet u zadnjih par sezona ostao bez nekoliko kultnih klubova u prvoj ligi poput HSV-a, Schalkea i Werdera, pa je tako ‘cvajta’ postala nikad uzbudljivija i konkurentnija. E, pa dogodine bi se njima mogli pridružiti Hertha i(li) Stuttgart, vjerovali ili ne.

Greuther Fürth je već otpisan kao posljednjeplasirani s 14 bodova, a odmah iznad su Hertha i Stuttgart s po 23 boda nakon 26 kola. Sastav iz Berlina u slobodnom je padu, bez pobjede u devet utakmica od 18. prosinca i s pet uzastopnih poraza uz gol-razliku 3:17, dok su ‘Švabe’ hrvatskog reprezentativca Borne Sose na jednoj pobjedi u proteklih 11 susreta.

Hrvatski reprezentativac Borna Sosa (Stuttgart) Guliver Images

Dvostruki prvak Hertha ovih je dana predstavio iskusnog ‘starog lisca’ Felixa Magatha za novog trenera, koji je već treći strateg kluba ove sezone, nakon Pala Dardaija i Tayfuna Korkuta. Sportski je direktor kluba inače slavni Fredi Bobić.

Peterostruki prvak Stuttgart, pak, ostao je vjeran Amerikancu Pellegrinu Matarazzu smatrajući da on ipak može izvući klub iz gabule u kojoj se našao. Klub iz jednog od središta autoindustrije u zadnjih je sedam godina dvaput ispadao pa se vraćao u Bundesligu, dok je Hertha posljednji put ispala 2010. godine.

A što je s Legijom i Galatasarayem?

Evo i dodatka na ovu temu. Legia i Galatasaray nisu u izravnoj opasnosti ispadanja poput ostalih klubova u tekstu, ali ne pamte ovako loše sezone. Najuspješniji sastav Poljske s 15 naslova prvaka te zemlje nakon 25 kola tek je 11. u poretku s 31 bodom, daleko ne samo od vrha (20 bodova od vodećeg Rakowa), već i od mjesta koja vode u Europu (18 bodova od trećeg Lecha). I tom pozicijom čak mogu biti i zadovoljni jer su prije dva mjeseca bili prvi iznad crte! Sada su se ipak trgnuli, spojili četiri pobjede i lakše dišu, ali se još uvijek ne smiju opustiti jer su samo sedam bodova ispred zone ispadanja.

Galatasaray proživljava najgoru sezonu još tamo od početka 80-ih godina kada je završio tek 11. u poretku. Sada je na istoj poziciji nakon što je u derbiju svladao Bešiktaš 2:1. Ima 38 bodova, čak 32 manje od budućeg prvaka Trabzona! Kriza je u jednom trenutku bila toliko da ju nije preživio čak ni svemoćni Fatih Terim kojeg je u siječnju zamijenio nekadašnji asistent Pepa Guardiole Španjolac Domenec Torrent.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!