Četvrti su po broju naslova u španjolskoj Primeri. Naravno, riječ je o Athleticu iz Bilbaa kroz čiji je klub prošlo mnogo legendarnih igrača Piše: ANTONIO PRCE
Con cantera y afición, no hace falta importación, prevedeno, s domaćim igračima i navijačima nema potrebe za strancima. Riječ je o politici španjolskog prvoligaša Athletica iz Bilbaa.
Zaljubljenicima u nogomet je poznato kako ovaj španjolski klub vodi takvu politiku da u njemu mogu igrati samo oni koji su rođeni u Baskiji, oni koji na neki način imaju poveznicu sa regijama (četiri se nalaze u Francuskoj i jedna u Pamploni) ili mora odraditi cijeli staž u mlađim kategorijama kluba. Uglavnom, da skratimo, jednostavno morate imati neku poveznicu s tom regijom, ali zanimljivost je ta da trener ne mora biti stranac.
Bilo je igračkih primjera, kao recimo, stoper Cityja Aymeric Laporte koji je rođen u Agenu u Francuskoj, zatim legendarni branič Bayerna Bixente Lizarazu koji je također rođen u Francuskoj. Nedavno se pojavila opcija da bi čak i Higuain mogao doći u Bilbao jer mu je djed Bask.
Neki će reći da je to ona prava, istinska nogometna ljubav, nema stranaca, da igraju samo igrači koji imaju poveznicu s njima i da je to u redu. Drugi će reći kako je to vrsta diskriminacije, ali kako kaže jedna stara, nije se rodio tko bi svima ugodio.
Osam naslova prvaka u Primeri, čak 23 osvojena Kupa Kralja (mogući i 24, jer su idući vikend trebali igrati prvo baskijsko finale u povijesti, protiv Real Sociedada). Zadnje trofeje su osvojili 1984. kad su uzeli prvenstvo i kup, a od tad jednostavno suša. Veliku priliku su imali 2012. kad su igrali finale Europske lige s Atleticom od kojeg su poraženi. Za klub je od njegovog osnivanja 1898. zaigralo puno legendarnih igrača, ali izbor je jednostavno morao biti sužen na samo deset imena.
10. ANDONI IRAOLA (2003. – 2015.)
Legendarni desni bočni koji je u tišini sve gradio. Iraola je kroz 12 sezona nastupio 510 puta za baskijski klub i zabio 38 pogodaka. S 33 godina otišao je u SAD, gdje je potpisao za podružnicu Manchester Cityja, New York. Osam puta je nastupio za španjolsku reprezentaciju, nikad nije otišao na neko veće prvenstvo. 2012. je trebao ići na EURO, ali spriječila ga je ozljeda.
9. ISMAEL URZAIZ (1996. – 2007.)
Produkt Real Madrida, ali nije uspio u Kraljevskom klubu. Nako ntoga je bio na posudbama u Albaceteu i Celti, pa zaigrao još i za Rayo Vallecano, Salamancu i Espanyol prije negoli se otisnuo u Bilbao. I nije pogriješio, jer je za njih odigrao 367 utakmica i zabio 115 pogodaka.
8. FERNANDO LLORENTE (2005. – 2013.)
El Rey Leon koji danas igra za Napoli, ostavio je veliki trag u Baskiji. Rođen u Pamploni, sa 11 godina došao je u mlađe snage Athletica, gdje je igrao do 2013. Godinu prije proglašen je legendom u Bilbau, jer je te 2012. trpao kao lud, zabio je 29 pogodaka u svim natjecanjima.
7. JOSE ANGEL IRIBAR (1962. – 1980.)
Čudesni golman koji je u 18 sezona nastupio 614 puta za Bilbao. I tako postao rekorder po broju nastupa za ovaj klub. Bio je prvi izbor španjolske reprezentacije na Europskom prvenstvu 1964. koja je tada po prvi put osvojila naslov europskog prvaka.
Athletic Bilbao Keeper José Ángel Iribar#AthleticBilbao #Keepers #Lehoiak pic.twitter.com/WiWX2Qidhg
— Football Memories (@footballmemorys) April 8, 2020
6. FRANCISCO YESTE (1999. – 2010.)
Ikona ovog kluba. Tijekom 11 sezona nikad nije nastupio za španjolsku reprezentaciju za seniorskoj razini, ali bio je omiljen igrač u španjolskoj ligi. Iako se borio s ozljedama, svakako je bio upečatljiv veznjak.
5. ARITZ ADURIZ (2002.-2004./2006.-2008./2012. – ?)
Sigurno da već, iako još uvijek igra, u srcima navijača već je legenda. I on se naputovao po Španjolskoj, ali srce je uvijek vuklo kući. Kad su ušli u finale ovogodišnjeg izdanja Kupa Kralja, samo je kratko rekao: ‘Svima nam je već muka od Barce i Reala’, vjerojatno njemu najviše. Jer ima 39 godina, oprostio bi se sa stilom kad bi uzeo taj naslov.
4. JULEN GUERRERO (1992. – 2006.)
Veznjak koji je u 16 godina karijere dao sve u Bilbauu, u 430 nastupa zabio je 116 pogodaka. Bio je poznat po svojim vještinama i pucačkim sposobnostima. 1994. prema El Paisu je bio proglašen igračem godine u španjolskoj ligi, iza sebe je ostavio Barcelonin dvojac, Romarija i Sergija Barjuana.
3. JOSEBA ETXEBERRIA (1995. – 2010.)
Nakon što je sa 17 godina kratko igrao za rivala Sociedada, punih 15 godina je igrao za Bilbao do kraja karijere. Poznata je njegova izjava kasnije da nema teoretske šanse da zaigra za neki drugi klub, da je tu dao srce. Istinska legenda kluba.
2. RAFAEL MORENO ARANZADI ‘PICHICHI’ (1911. – 1922.)
170 utakmica i 240 pogodaka. Treba li išta drugo reći? Nagrada za najboljeg strijelca španjolske lige koju tradicionalno svake godine dodjeljuje Marca, nazvana je upravo po njemu. Tko zna koliko bi još golova zabio jer je umro dosta mlad, u dobi od 29 godina. S Athleticom je osvojio četiri Kupa Kralja.
My third Pichichi award! Proud to be the best scorer of La Liga. Thank you all. pic.twitter.com/94tD8dBuHa
— Cristiano Ronaldo (@Cristiano) February 8, 2016
1. TELMO ZARRA (1940. – 1955.)
Jedan od najboljih igrača baskijskog kluba, ako ne i najbolji u povijesti. U šest navrata je osvojio nagradu za najboljeg strijelca španjolske lige. Zabio je 251 gol u ligi i to je rekord koji je trajao skoro 60 godina. Osim toga, zabio je 81 pogodak u Copi del Rey, što je i dan danas rekord. Zaista maestralan igrač.
The first finalist is the greatest goalscorer in club history, the sensational Telmo Zarra.
During his 354 appearances with Athletic, Zarra scored a club record 335 goals. Of those, 251 were scored in La Liga which is the 3rd-most in league history. pic.twitter.com/SB7QqMeT8R
— Inside Athletic (@InsideAthletic) April 6, 2020