Poznati svi parovi polufinala Konferencijske lige

Konferencijska liga 20. tra 202323:51 0 komentara
Action Images via Reuters PETER CZIBORRA via Guliver

Nogometaši Basela preokretom su izborili mjesto u polufinalu Konferencijske lige pobijedivši domaću Nicu 2:1 u produžetku uzvratnog četvrtfinalnog dvoboja odigranoj u četvrtak na Allianz Rivieri.

Francuska momčad je povela već u 9. minuti pogotkom Gaetana Labordea i bila puno bolji suparnik, ali nije uspjela prelomiti dvoboj. Basel je u 86. došao do izjednačujućeg pogotka. Strijelac je bio Jean Kevin Augustin i poslao je utakmicu u dodatnih pola sata. U 98. minuti pogodak glavom postigao je Kasim Nuhu Adams koji je Baselu donio plasman u polufinale.

Švicarski klub je drugi put u povijesti izborio mjesto u polufinalu nekog europskog klupskog natjecanja. Prvi put su Švicarci to napravili prije deset godina natječući se u Europskoj ligi.

Tada ih je zaustavio Chelsea, a sada će se pokušati probiti do finala protiv talijanske Fiorentine koja se prva probila do polufinala, iako je poražena 2:3 od poljskog Lecha pred svojim navijačima. Talijani su slavili 4:1 u prvom dvoboju te se s ukupnih 6:4 plasirali u polufinale. Za Fiorentinu je to prvo polufinale u europskim natjecanjima od sezone 2014./2015. kad je momčad iz Firence poražena od Seville u Europskoj ligi.

Polufinalni dvoboji su na rasporedu 11. i 18. svibnja. Prva će utakmica biti odigrana u Firenci, a uzvrat u Baselu.

West Ham je eliminirao Gent ukupnim rezultatom 5:2, nakon 1:1 u prvom susretu, Englezi su u uzvratu bili uvjerljivi 4:1, nakon što su gosti prvi poveli. Poveo je Gent preko Cuypersa u 26. minuti, ali je West Ham izjednačio preko Antonia u 37. minuti.

U nastavku utakmice Paqueta je bio precizan s bijele točke za 2:1 (55.), a samo dvije minute kasnije Rice je povisio na 3:1. Antonio je u 63. drugim golom praktički riješio pitanje pobjednika.

West Ham će u polufinalu igrati kod AZ Alkmaara koji je mjesto u polufinalu uspio izboriti tek kroz lutriju jedanaesteraca (4:1), nakon što je u osnovnom dijelu utakmice i produžetku nizozemska momčad bila bolja 2:0 i tako nadoknadila zaostatak iz prvog dvoboja.

Nizozemci su već nakon 13. minuta imali dva gola prednosti, a oba puta strijelac je bio Vangelis Pavlidis. Grčki napadač je u 5. minuti bio precizan izvođač kaznenog udarca, a u 13. minuti je lakoćom pogodio nebranjenu mrežu nakon odlične akcije domaće momčadi i asistencije Jensa Odgaarda.

Iako je bilo prilika na obje strane, rezultat se do kraja osnovnog dijela utakmice nije promijenio, baš kao ni u dodatnih pola sata pa je odluka o plasmanu u polufinale pala udarcima s bijele točke.

Kako to obično biva, u junaka se prometnuo jedan od vratara, a u ovom slučaju to je bio čuvar mreže domaće momčadi, Australac Mathew Ryan. On je u prvoj seriji obranio udarac Anderlechtovom kapetanu Janu Vertonghenu, a u trećoj seriji je zaustavio pokušaj Killiana Sardelle. Kako su u prve tri serije sva trojica domaćih nogometaša (Clasie, Sugawara, Reijnders) bili precizni, pogodak Meerdinka u četvrtoj seriji donio je AZ Alkmaaru plasman u polufinale.

Rezultati:

AZ Alkmaar – Anderlecht 2:0 (Pavlidis 5-11m, 13) – raspucavanje
(ukupno 2:2, AZ Alkmar je prošao sa 4:1 na jedanaesterce)

Fiorentina – Lech 2:3 (Sottil 78, Castrovilli 90+2 / Sousa 9, Velde 64-11m, Sobiech 69
(ukupno 6:4 za Fiorentinu)

Nice – Basel 1:2 (Laborde 9 / Augustin 86, Adams 98) – produžetak
(ukupno 4:3 za Basel)

West Ham – Gent 4:1 (Antonio 37, 63, Paqueta 55-11m, Rice 58 / Cuypers 26)
(ukupno 5:2 za West Ham)