Nakon više mjeseci pauze, pred nama je početak novog izdanja Lige nacija, a Hrvatsku čekaju teški ispiti
Nakon poduže stanke, stižu nam i ogledi reprezentacija. Hrvatska je, kao što je već poznato u grupi sa Portugalom, Francuskom te Švedskom. Ove godine je i novitet što se u odnosu na prošle godine natjecanje proširilo za jednu reprezentaciju, pa imamo četiri reprezentacije sada te nam preostaje samo pitanje tko će naslijediti prošlogodišnjeg pobjednika – Portugal.
Pa, krenimo redom. Ove godine je malo format natjecanja malo izmijenjen, pa ćemo tako imati 55 reprezentacija koje će biti podijeljene u četiri lige: skupine A, B, C i D. Prve tri skupine imat će po 16 momčadi odnosno četiri skupine po četiri reprezentacije. Time je Hrvatska dobila mogućnost da ponovno zaigra u A skupini, iako je završila zadnja u grupi sa Španjolskom i Engleskom.
⏪ ?????? to the 2018/19 #NationsLeague…
— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) September 2, 2020
U ligi, odnosno skupini D ćemo brojati sedam reprezentacija, u jednu će biti smještene četiri, a u drugu tri reprezentacije. Reprezentacije su podijeljene u skupine prema poretku iz prvog izdanja UEFA-ine Lige nacija. Svaka će reprezentacija odigrati minimalno četiri ili šest utakmica u skupini, a treba reći kako se sa dosadašnjih 138 utakmica taj broj povećao na 162, čime se i revidira broj prijateljskih utakmica.
Utakmice će biti raspoređene u tri faze: od rujna do studenog 2020. održavaju se utakmice po skupinama. U rujnu ili listopadu iduće godine održat će se završnica Lige nacija, a u ožujku 2022. će se razigravati za ostanak ili ulazak u viši rang.
Ono što nas najviše zanima je Liga A gdje su Vatreni. Pobjednici svake skupine (ima ih četiri) osigurat će završnicu natjecanja, odnosno polufinale. Polufinalni parovi bit će odlučeni ždrijebom, dok će UEFA kao domaćina završnice izabrati među te četiri reperezentacije. Jakosne skupine B, C i D, dakle tu u viši rang idu samo pobjednici natjecanja, dok posljednjeplasirane momčadi svake skupine u ligama A i B ispadaju. Dvije momčadi iz Lige C koje trebaju ispasti bit će određene razigravanjem u ožujku 2022. obzirom da Liga C ima četiri skupine, a Liga D dvije.
Who will win Group 3?
????????#NationsLeague pic.twitter.com/RJB7NwvuKg
— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) August 31, 2020
E sad, kakve to ima veze sa Svjetskim prvenstvom 2022. u Kataru? Na katarski Mundijal, čiji se glavni dio kvalifikacija u Europi igra od ožujka do studenog 2021., izravno će se plasirati deset pobjednika skupina. Deset drugoplasiranih ići će u dodatne kvalifikacije. Tu postoji poveznica s Ligom nacija tako što je UEFA odlučila da će se tim drugoplasiranima pridružiti još dva pobjednika skupina u Ligi nacija s najboljim učinkom koja se već nisu plasirala na SP kroz uobičajene kvalifikacije.
Kad je riječ o nagradnom fondu, jasno je da je riječ o unosnom natjecanju. Primjerice, Ronaldo i ekipa su u premijernoj sezoni Lige nacija za osvajanje trofeja inkasirali 10 i pol milijuna eura, dok je finalist Nizozemska dobila milijun i pol manje. Treće mjesto osvojila je Švicarska koja je dobila osam, dok je četvrtoplasirana Engleska zaradila sedam milijuna eura.
Uglavnom, da zaključimo priču. Dvije stvari su bitne: prva je što postoji određen motiv zbog plasiranja na svjetsku smotru u Kataru, dok je druga ta da više nećemo igrati prijateljske utakmice kao što su to u prošlosti bile slabije reprezentacije poput Estonije, Malte i ostalih, već ćemo imati najjače provjere da vidimo kako stojimo s reprezentacijama kao što su Francuska ili Portugal.
I naravno, utakmice Lige nacija možete pratiti na programu Sport Kluba.