Greška VAR suca u Šibeniku, dvije pogreške i u Rijeci

Hrvatska 1. kol 202216:15 > 16:16 0 komentara
GEPA pictures Felix Roittner via Guliver

Treće kolo SuperSport HNL-a iznjedrila je brojne sudačke analize od strane Komsije nogometnih sudaca.

Komisija je iz pet odigranih susreta izdvojila četiri situacije, od čega tri iz okršaja Šibenika i Lokomotive na Šubićevcu te jednu sa susreta Rijeke i Gorice na Rujevici.

Šibenik je na Šubićevcu slavio protiv Lokomotive 2:1. Glavni sudac te utakmice bio je Ivan Bebek, pomoćnici su bili Nikola Kečkiš i Siniša Fajfarić, dok je VAR sobom ‘dirigirao’ Patrik Kolarić.

74. minuta: Intervencija VAR suca koja inicira OFR pregled snimke nakon drugog postignutog pogotka Šibenika je neispravna intervencija, suprotna protokolu. Incident u kojem napadač Šibenika, fokusiran isključivo na loptu, i branič Lokomotive dolaze u kontakt prije postizanja pogotka “Pravilima nogometne igre” ne smatra se prekršajem. Sudac utakmice nakon pregleda snimke ispravno je potvrdio svoju prvotnu odluku i priznao pogodak.

80. minuta: Sudac utakmice u očekivanoj, prirodnoj poziciji, ali opstruiranog pogleda, bez mogućnosti nadzora incidenta, nije mogao prepoznati prekršaj kažnjive igre rukom unutar kaznenog prostora Šibenika. KNS HNS-a ovaj propust interpretacije, sukladno VAR protokolu, smatra propuštenim incidentom. VAR sudac, slijedeći smjernice PNI-e, determinirao je blok lopte tzv. drugom rukom koja je nedozvoljeno proširila tijelo braniča i ispravno intervenirao pozivom suca na OFR pregled snimke. Sudac utakmice nakon brzog pregleda incidenta ispravno je dosudio kazneni udarac.

90. + 9 minuta: Neispravna odluka drugog pomoćnog suca u interpretaciji Pravila XI – priznati pogodak. Dodana lopta strijelcu pogotka dolazi od suigrača koji se aktivirao iz pozicije zaleđa i nedozvoljeno stekao prednost koja se smjernicama PNI-e smatra prekršajem kažnjivog zaleđa. VAR sudac ispravno je interpretirao PNI-e, činjenično utvrdivši neispravnost postignutog pogotka.

Rijeka je na Rujevici remizirala s Goricom 1:1, utakmicu je sudio Tihomir Pejin zajedno s pomoćnicima Krunom Šarićem i Denijem Grofelnikom. VAR sudac bio je Dario Bel.

22. minuta: Dosuđeni kazneni udarac neispravna je odluka suca utakmice. Intervencija VAR suca, slijedom jasne i očite pogreške suca utakmice, potpuno je opravdana, u skladu s VAR protokolom. Sudac utakmice nakon pregleda OFR snimke prepoznao je neispravnost vlastite procjene i opravdano promijenio prethodnu odluku. KNS HNS-a smatra da sudac utakmice nije potpuno dosljedno interpretirao PNI-e, te da je propustio opomenuti napadača Rijeke zbog jasnog pokušaja prevare suca, odnosno izigravanja PNI-e.”