Vladari EL: Rakitić i Sevilla nakon penala do naslova!

Europa 1. lip 20230:05 0 komentara
REUTERS/Marko Djurica via Guliver Image

Nogometaši Seville po sedmi put su osvojili Europsku ligu, u finalnom susretu u Budimpešti španjolska momčad je pobijedila Romu nakon jedanaesteraca s 5-2 (1-1, 1-1).

Nakon 90 minuta rezultat je bio 1-1, a isti je rezultat ostao i nakon 120 minuta. Tijekom jedanaesteraca svi su izvođači Seville bili precizni, redom su pogađali Ocampos, Lamela, Rakitić i Montiel za slavlje. Kod Rome je pogodio samo Cristante, dok je potom udarac Mancinija obranio Bono, a Ibanez je pogodio vratnicu.

Osim samog naslova pobjednika ovog natjecanja, ovo je finale imalo još jednu težinu. S obzirom da ni jedna od ove dvije momčadi kroz svoja nacionalna prvenstva nije osigurala igranje u Ligi prvaka iduće sezone, pobjednik je kao nagradu dobivao odlazak u to elitno natjecanje što je zaslužila Sevilla.

Roma je, inače, povela u 35. minuti pogotkom Paula Dybale, dok je Sevilla izjednačila u 55. kada je vlastitu mrežu pogodio Gianluca Mancini.

Roma je bolje i konkretnije otvorila utakmicu, a prvu veliku šansu Rimljani su imali u 12. minuti. Spinazzola je pucao s desetak metara, ali vratar Seville Bono je spriječio rano vodstvo talijanske momčadi.

Premda je Sevilla imala određenu prednost u posjedu lopte, Roma je igrala okomitije i njene šanse su bili znatno opasnije. Roma je povela u 35. minuti nakon što je hrvatski nogometaš Ivan Rakitić pogriješio na sredini terena. Mancini je sjajnom loptom uposlio Argentinca Dybalu čija je egzekucija bila odlična. Pogodio je suparničku mrežu za veliko slavlje Rimljana i 1-0.

Tek tada se razbudila Sevilla i postalo je mnogo napetije u prostoru ispred golmana Rome Rui Patricija. Prvo je zaprijetio En-Nesyri, a potom je u 43. minuti prvu veliku šansu za Sevillu propustio Fernando.

Još je bliže izjednačenju Sevilla bila u nadoknadi prvog dijela kada se Rakitić mogao iskupiti za svoju raniju pogrešku. Odlično je lijevom nogom pucao s 20 metara, ali je lopta odsjela na vratnici.

Trener Seville Jose Luis Mendilibar odmah je na početku drugog poluvremena u igru uveo Susa i Lamelu, igrače orijentirane napadu, a Andalužani su od starta nastavka krenuli s jakim napadima.

Prvo je pokušao Suso gromovitim udarcem, a u 55. minuti Sevilla je i izjednačila. Jesus Navas je ubacio loptu koja je pogodila Mancinija i odbila se u mrežu talijanske momčadi za 1-1.

Nakon izjednačenja igra se ujednačila, ali su igrači postajali i sve nervozniji kako se dvoboj bližio kraju. Prvu veliku priliku nakon izjednačenja imala je Roma. U 67. minuti Bono je odlično obranio udarac Abrahama, a u velikoj gužvi pred vratima Seville potom je šeprtljavo reagiralo nekoliko igrača Rome.

U 75. minuti Argentinac Ocampos je odglumio jedanaesterac, a u prvi trenutak sudac Taylor je povjerovao u prekršaj Ibaneza. No, nakon pregledane snimke Taylor je ispravio svoju odluku i Sevilla nije dobila na poklon udarac s bijele točke.

Roma je mogla doći do pogotka vrijednog naslova pobjednika u 83. minuti, ali Belotti nije na najbolji način zahvatio loptu, a i vratar Seville Bono je vršcima prstiju spriječio veću opasnost po svoja vrata. U nadoknadi je dvije šanse imala Sevilla, no završilo je 1-1 i dodatna napetost preselila se na produžetke.

U dodatnih trideset minuta nije se mnogo toga događalo. Ni jedna momčad nije željela preuzeti veliki rizik i obrambeni fokus usmjerio je ovo finale prema jedanaestercima, s tim da se sve moglo okončati u desetoj minuti nadoknade drugog produžetka kada je igrač Rome Smalling udario glavom, a lopta je u velikom luku sletjela na gredu.

Potom su uslijedili jedanaesterci u kojima su igrači Seville bili nepogrešivi. Točan je bio i Ivan Rakitić, koji je odigrao cijelu utakmicu za Sevillu, a zanimljivo je reći kako se posljednji jedanaesterac Montiela ponavljao nakon što mu je Rui Patricio obranio prvi udarac. No, zbog kretanja vratara Rome Argentinac je dobio novu šansu i tada je pogodio za veliko slavlje Seville.