RECITE NAM: Čiji presing je bolji, Kloppov ili Pepov?

Champions League 4. tra 201818:35 > 19:15
Stu Forster/Getty Images

Treća utakmica Liverpool i Cityja u sezoni bila je poslastica ne samo za navijače, nego i one koji nogomet vole promatrati kroz zelene ploče, taktičke obrasce i strateške koncepte...

A gdje ćeš boljeg materijala od utakmice momčadi koje vode – Jürgen Klopp i Josep Guardiola!

Siječanjskom spektakularnom pobjedom Liverpoola 4-3 i prvim porazom Cityja u sezoni, Klopp je dohvatio status najtežeg Pepova suparnika, a pobjedom u Ligi prvaka (3:0) dodatno je naglasio njihov međuodnos! Naime, nijedan trener/menadžer koji je vodio više od 10 utakmica protiv, po mnogima, najboljeg trenera svijeta nema tako dobar omjer kao strateg Redsa – slavio je u sedam od 13 međusobnih ogleda!

Njihovo rivalstvo započelo je još u Bundesligi — kada je Klopp vodio Borussiju, a Guardiola Bayern, a prenijelo se na Premiership, a i na LP. Uvijek je bilo vatreno na terenu, a analitičarima nikada nije nedostajalo poslastica na prstima za hedonističko lizanje…

No, ovdje nas neće previše zanimati povijest njihovih ogleda, nego dvije naoko različite filozofije kojima pokušavaju naučiti svaku svoju momčad, a koje se zapravo svode na jednu te istu podlogu – povijesno poznati termin kontrapresinga!

Strateške razlike između
Riječ je o relativno starom konceptu koji je prvi puta primijećen kod modernih nizozemskih momčadi sedamdesetih godina – Happelovom Feyenoord, Michelsovom Ajaxu i Cruyffovim Tulipanima!

Model je u suštini vrlo jednostvan, kao i svi genijalni izumi u ljudskoj povijesti: po izgubljenoj lopti igrači nastoje čim prije povratiti posjed! Međutim, sredstva i načini na koje se dolazi do toga cilja danas su ponešto različiti, a na te diference usmjerit ćemo se u ovom tekstu.

Guardioline momčadi do spomenutog cilja nastoje stići primjenjujući njegov vizionarski model igre Juego De Posición, čiji temelji se zasnivaju na idealnom pozicioniranju i što kvalitetnijem pokrivanju mogućih ‘prolaza’ za dodavanja suparnika.

Igrači koje obučava Guardiona odmah pokušavaju presjeći dodavanje ili, u najmanju ruku, protivnika prisiliti na duge lopte. Cilj ovog modela je nedvosmislen, ne smije se dozvoliti izgradnja igre, a idealan rasplet situacije je promptan povrat posjeda! Zato Pepove momčadi uglavnom dominiraju tim elementom igre.

Osim toga, Guardiolina namjera je spriječiti protuudare i gubitak formacije svoje momčadi i olakšati organizaciju igre nakon povrata lopte u noge njegovih igrača. I upravo u tom dijelu krije se najveća razlika između Pepova i pristupa njegova večerašnjeg suparnika!

Žestoko prvo poluvrijeme
Klopp kontrapresing koristi kao sredstvo napada i izgradnje igre iz kojega proizlaze najbolje prilike za udarac prema suparničkim vratima. U svijetu kako ga vidi ovaj 51-godišnjak, brzim oduzimanjem lopte povećava se vjerojatnost da se pronađe pokoja pukotina u formaciji protivničke momčadi, pri čemu su igrači koji vrše pritisak već u napadačkim pozicijama, spremni za ‘ubadanje’ brzim dubinskim proigravanjima ili driblinzima.

A uboda je najviše u prvom poluvremenu, kada Liverpool poslovično stvara najveći pritisak na suparnike i ostvaruje najbolje rezultate. Klub je vodeći u Premiershipu po broju ukupnih golova (31:16) tijekom prvih 45 minuta, iako su općenito gledano utakmice Cityja bile efikasnije, a i Pepova momčad je postizala više pogodaka u ligaškom natjecanju.

https://youtube.com/watch?v=Onj-oYpYlac

Njegov koncept pokazao se sjajnim i u posljednjem susret, u siječnju, kada je po priznanju samog Kloppa, Liverpool odigrao gotovo savršenu izvedbu na pritiskanju posljednje linije Građana.