Hrvatice u Vukovaru ostale u igri za Eurobasket

Marin Sušić/HKS

Hrvatska ženska košarkaška reprezentacija pobijedila je izabranu vrstu Bugarske 93-74 (24-29, 27-13, 16-14, 26-18) u utakmici 4. kola skupine E kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2023., koja je u nedjelju odigrana u dvorani Borovo naselje u Vukovaru...

Ana-Marija Begić je sa 27 koševa i deset skokova bila najbolja u hrvatskoj reprezentaciji, a veliki doprinos su dale Patricia Bura s 19 poena i 11 skokova te povratnica Shavonte Zellous s 19 koševa. Iva Slonjšak je ubacila 13 poena, a Matea Tadić je uz 11 koševa imala i devet asistencija.

U bugarskoj reprezentaciji prednjačila je Borislava Hristova s 20 poena, devet skokova i šest asistencija.

Izabranice Stipe Bralića su u prvoj četvrtini imale previše propusta u obrani, što su Bugarke iskoristile i prvi dio susreta završile s prednošću 29-24. U drugoj četvrtini, a pogotovo u završnih pet minuta prvog poluvremena, hrvatske košarkašice su odigrale mnogo čvršće i pokretljivije u obrani te su serijom 12-2 na odmor otišle sa +9 (51-42). U drugih deset minuta Bugarke su ubacile samo 13 koševa, a primile ih 27.

U izjednačenoj trećoj četvrtini malo je pala napadačka produktivnost hrvatske reprezentacije, ali je obrana ostala na visokoj razini pa je u zadnjih deset minuta domaća ekipa ušla sa 11 koševa prednosti (67-56).

U završnici dvoboja Hrvatska je osigurala uvjerljivu pobjedu od 19 koševa razlike, zahvaljujući trici Shavonte Zellous šest sekundi prije završetka, što se može pokazati vrlo važnim za plasman na Europsko prvenstvo.

Na ljestvici skupine E trenutačno je vodeća Hrvatska koja iz tri utakmice ima učinak 2-1. Srbija ima dvije pobjede iz dva nastupa, a Bugarska je na dnu s 0-3.

Na Europsko prvenstvo će se plasirati deset pobjednica skupina i još četiri najbolje drugoplasirane reprezentacije, među kojima bi se mogla naći i Hrvatska, s obzirom na to da su srpske košarkašice izrazite favoritkinje za prvo mjesto u skupini E.

Do kraja kvalifikacija hrvatske košarkašice još čeka gostovanje u Srbiji, a ta je utakmica na rasporedu 9. veljače sljedeće godine.

Gledatelji u Hrvatskoj program regionalnog sportskog kanala Sport Klub mogu pratiti na Telemachu, Total TV-u, Optima Telekomu i preko platforme EON koja je dostupna svim gledateljima.