Reakcije nakon promjena Eurolige u dodjeljivanju posebnih pozivnica i mjesta u elitnom natjecanju košarke Starog kontinenta još se ne stišavaju, a već stižu nove informacije koje će podizati prašinu!
Na poslovanje klubova sudionika Eurolige od sezone 2022/2023. mogla bi znatno utjecati još jedna promjena koja se tiče financiranja klubova.
Prema novom sporazumu o fair-playu, od spomenute sezone vlasnici klubova morati će jako paziti na to koliko i kako troše svoja sredstva na jačanje momčadi.
Sukladno novom sustavu, ako je određeni klub ostvario 10 milijuna eura prihoda, proračun neće smjeti biti veći veći od 14 milijuna eura.
Princip je sličan Salary capu kakvog ima NBA, ali na stranici Eurohoops tvrde da on ipak ne znači kako je riječ o njegovoj europskoj izvedenici.
Možda je bolje zvati ga porezom na luksuz, koji također postoji u NBA ligi.
Ako bi u spomenutom primjeru klub s prihodima od 10 milijuna eura potrošio više od 14 milja, mora bi platiti određeni porez na luksuz, iako ga EL nije (još) tako nazvala. Taj novac dijelio bi se među svi ostalim klubovima koji nisu trošili izvan pravilnika.
The new EuroLeague "luxury tax" and the new sanctions for delayed payments
| Eurohoops https://t.co/nqboJzOiMr
— Eurohoops (@Eurohoopsnet) July 12, 2019
To bi trebao biti jednostavan način da se postigne fiskalna odgovornost među klubovima i nagradi poslovanje u pozitivi, piše spomenuti portal.
Osim spomenute promjene, Euroliga je razmatrala i potencijalno kašnjenje isplata igračima. Ukoliko isplate zarada kasne više od 30 dana počinje proces kontrole, odnosno monitoringa nad klubom.
Od tog trenutka, klubovi će imati 60 dana da riješe dugovanja, a ukoliko ni tada ne isplate zakasnjele zarade, Euroliga će pokrenuti disciplinski postupak.