Ljubitelji Eurolige u protekle tri godine često su imali priliku gledati poteze nevjerojatno elastičnog Jamesa Gista u tjednim pregledima Top 10 akcija Eurolige. Krilni igrač atenskog Panathinaikosa, James Gist, sa svojim monstruoznim zakucavanjima i silovitim blokadama predstavlja veliku prijetnju za protivnike obje strane terena. Od njegovog dolaska u natjecanje 2010. godine, njegovi nerijetko spektakularni nastupi oduševljavali su publiku diljem Starog kontinenta, ali naročito navijače klubova za koje je igra Partizana iz Beograda, Fenerbahčea iz Istanbula, Unicaje iz Malage i sada Panatinaikosa u Ateni.
Dvadesetsedmogodišnji Gist daleko je od igrača koji je sposoban samo za to da pruža atraktivne poteze za publiku. Zbog svojih šuterskih sposobnosti i sportske građe, on predstavlja veliki problem za svoje čuvare. Do sada je bio starter u svakoj utakmici Panathinaikosa ove sezone, a trenutno je i najbolji strijelac ovog tima koji u prosjeku ubacuje 9.8 poena po susretu. Unatoč visini od 206 centimetara, trener Pedulakis nema problem s tim da ga u obrani postavi kao prepreku protivničkim bekovima, jer s njegovom brzinom i velikim rasponom ruku kojim raspolaže ima veliki doprinos u najboljem obrambenom timu Top 16 faze do sada, koji u prosjeku primi samo 65.5 poena po susretu. Ipak, njegovi skokovi visoko iznad obruča su nešto o čemu ljudi najčešće pričaju kada je u pitanju Gist. Možete biti sigurni u to da će navijačima uvijek pružiti razlog više da posjećuju utakmice, ai sam Gist priznaje da su zakucavanja vrlo poseban dio njegove igre.
” Pokušavam dobiti reakciju od navijača.” Objašnjava Gist. ” Dok istrčavam kontru često razmižljam o tome kakvo zakucavanje da napravim, “vjetrenjaču” ili da zakucam iza leđa. Dok dođem do koša ostane mi vremena tek da uradim obično zakucavanje. ”Još jedna njegova specijalnost da zapali domaće navijače – ili da utiša protivničke – jesu silovite blokade. To je drugačija vrsta igre koja Gistu daje vjetar u leđa. ” Zbog toga sam više uključen u igru, imam više energije i bolje sam koncentriran na samu utakmicu. Ukoliko mogu napraviti spektakularnu blokadu ili zakucavanje, ili čak i da ukradem loptu, nešto čime ću promijeniti tijek utakmice i zapaliti publiku, to je nešto čemu se radujem.” Rekao je Gist. On je možda igrač koji najčešće pruža atraktivne poteze, ali sigrno je da nije jedini. Za četiri sezone koliko je igrao u Euroligi, video je dosta spektakularnih zakucavanja od strane svojih suigrača, ali dva su mu ostala u posebnom sjećanju. Prvo se dogodilo u Partizanu 2010. godine kada je Jan Vesely zakucao nad Janom Jaglom iz Asecco Prokoma, a drugo je napravio Jeremy Pargo kao član Maccabija nad Mirzom Begićem koji je tada nastupao za Žalgiris iz Kaunasa. Gist se smatra vrlo sretnim što je imao priliku igrati sa Janom Veselim u Partizanu kada su zajedno činili jedan od najdinamičnijih tandema koji je igrao u ovoj ligi.” Bilo je divno igrati s njim i imati pored sebe suigrača koji može trčati, skakati i blokirati šuteve podjednako dobro. Teško je misliti na jednog takvog igrača, ali kada imate dvojicu takvih na raspolaganju onda je protivnicima vrlo teško to zaustave. Super sam se provodio dok sam igrao s Janom.” Prisjeća se Gist. Njih dvojica bili su najbolji strijelci Partizana u sezoni 2010-11 s kojim su se tada plasirali među šesnaest najboljih timova Eurolige, a vrlo često su atmosferu u Pioniru dovodili do usijanja. Igranjem za klubove čijim navijačima i ne treba tako puno da podignu atmosferu, Gist zna da spektakularni završeci akcija mogu postati još jedno oružje kako bi se osvojile značajnije utakmice u Euroligi.” Kada igrate u Euroligi to je sasvim drugačiji nivo košarke. Ovdje imate podršku navijača. Često u utakmicama domaće lige navijači ne dolaze u toliko velikom broju, ali kada je na rasporedu utakmica Eurolige dvorane su pune i to vam daje dodatnu energiju.” ” Kada možete završiti neke akcije na atraktivan način i uključiti publiku oni vam postanu šesti igrač, kao neko tko je tu s vama na terenu. Oni nisu tu (na terenu) ali njihova podrška je od velike pomoći.” Završio je Gist.
Author: M.Š.