Vremeplov: Torres odveo Španjolce na tron

Euro 2020 29. lip 202110:52 > 10:53 0 komentara
Oliver Berg/picture-alliance/dpa/AP Images

Na današnji dan, 29. lipnja 2008., pune 44 godine nakon prvog europskog naslova, Španjolci su ponovno bili vrhu.

Na prvenstvu u Austriji i Švicarskoj, Furija je u velikom finalu pobijedila Njemačku 1:0.

Gol odluke postigao je Fernando Torres u 33. minuti nakon greške golmana Elfa Lehmana.

To je bilo drugi put u povijesti europskih prvenstava da je jedna reprezentacija pobijedila sve protivnike. Prvo je to uspjelo Trikolorima 1984. godine.

Toldo odveo Azzurre u finale

Najbolji talijanski nogometaši plasirali su se u finale Europskog prvenstva 2000. rastuživši većinu od 50.000 navijača na amsterdamskoj Areni, jer su boljim izvođenjem jedanaesteraca zaustavili Nizozemce.

Mreže su mirovale nakon 90, onda i nakon 120 minuta, iako su Talijani od 34. igrali s igračem manje nakon isključenja Zambrotte.

Frank de Boer i Patrick Kluivert promašili su iz penala u 120 minuta, da bi u raspucavanju Frank de Boer ponovno bio neprecizan, dok su još promašili Stam i Bosvelt, pa se Toldo pretvorio u istinskog junaka Italije.