Vremeplov: Quaresma rastužio Hrvatsku

Euro 2020 25. lip 202112:28 > 12:28 0 komentara
nordphoto Ewert

Puno onih koji će složiti da je Hrvatska najljepši nogomet igrala na Euru 2016. kada smo izgubili u osmini finala od Portugala i to baš na današnji dan.

Quaresma strijelac odluke

U osmini finala Europskog prvenstva u Francuskoj 2016. godine, u Lensu su se sastale reprezentacije Portugala i Hrvatske. Nakon 90 minuta igre mreže su ostale netaknute, golova nije bilo ni u prvom produžetku, da bi posle udarca Cristiana Ronalda pobjedu Portugalu donio Ricardo Quaresma u 114. minuti.

Van Bastenova čarolija ’88.

Reprezentacija Nizozemske je na startu Eura u Zapadnoj Njemačkoj 1988. bila poražena od Sovjetskog Saveza, ali se istom rivalu revanširala kad je bilo najpotrebnije – u velikom finalu, odigranom 25. lipnja na Olimpijskom stadionu u Münchenu.

Oranje je u vodstvo doveo Ruud Gullit udarcem glavom u 32. minuti. U 54. dogodio se najljepši trenutak prvenstva Starog kontinenta, fantastični gol Marca Van Bastena, koji je volejom iz veoma teške pozicije pogodio suprotan kut gola Rinata Dasajeva.

Raulov koban promašaj

Na prvenstvu 2000. Francuske je u Bruxsellesu pobijedila Španjolsku s 2:1 i plasirala se u polufinale. Svjetske prvake je u vodstvo doveo Zinedine Zidane u 32. minuti prelijepim golom iz slobodnog udarca, da bi šest minuta kasnije iz jedanaesterca izjednačio Mendieeta. Minutu prije kraja poluvremena udarcem s ruba šesnaesterca Djorkaeff je zabio za 2:1.

Na kraju je to bio i konačan rezultat utakmice, jer je Raul iz jedanaesterca promašio čitav okvir gola i tako propustio veliku šansu da Crvenoj furiji osigura produžetke.

Lahm za šesto finale

U Baselu 25. lipnja 2008. godine odigran je prvi polufinalni susret turnira u Austriji i Švicarskoj. U veoma uzbudljivom susretu Njemačka je svladala Tursku s 3:2.

Turci su se, međutim, pokazali kao tvrd orah, pa je prvi pogodak na utakmici postigao Boral u 22. minutu. Četiri minute kasnije Schweinsteiger je izjednačio, a u uzbudljivom finišu Klose je u svom stilu doveo Nijemce u vodstvo od 2:1. Turska se nije predavala, pa je Semih u 86. minutu poslao loptu iza leđa golmana Lehmana. I, kad se očekivao kraj utakmice, Lahm je ušao u kazneni prostor i iskosa sije leve strane zatresao mrežu za veliku pobjedu Nijemaca i plasman u šesto finale na europskim prvenstvima.