Glavni izvršni direktor Formule 1 Stefano Domenicali smatra da je dužnost Formule 1 ostati u Saudijskoj Arabiji kako bi se pobrinuli da se maksimalno poveća pozornost na ono što se tamo događa i da promjene u toj zemlji idu u pravom smjeru.
Unatoč brojnim problemima s ljudskim pravima u toj zemlji, Saudijska Arabija prošle je godine debitirala u kalendaru Formule 1 kao pretposljednja utrka sezone i ove godine bila domaćin druge utrke, donosi MAXF1.net.
Iako su neki vozači ranije govorili da se ne osjećaju ugodno u toj zemlji, 15 godišnji ugovor je potpisan i utrke su se održale prema planu, a u petak na prvom slobodnom treningu dogodio se napad na 15 km udaljenu naftnu rafineriju čiji je vlasnik Aramco, sponzor Formule 1 i Aston Martina.
Vozači su navodno htjeli bojkotirati ostatak trkaćega vikenda, ali nakon sastanka s čelnim ljudima Formule 1, organizatorima i jamstva saudijske vlade oko razine sigurnosti događaj se ipak nastavio prema planu.
Situaciju je dodatno pogoršao Schumacherov sudar u kvalifikacijama koji je istaknuo opasnosti izuzetno brze ulične staze, ali Domenicali ističe da Formula 1 mora iskoristiti svoj utjecaj kako bi Saudijska Arabija doživjela pozitivne promjene u svom društvu.
“Mislim da, kao što smo raspravljali, zemlja ima svojih problema u razvoju,” rekao je Domenicali za SportsCenter.
“Sport, Formula 1, ima dužnost da se pobrine da privučemo najveću moguću pozornost na ono što se događa i da se stvari odvijaju u pravom smjeru.”
“Ne želimo se baviti politikom, ali sigurno je da vjerujem da će sport pomoći zemlji koja želi promijeniti svoju kulturu. To se ne može dogoditi preko noći, ali to je jako važna promjena.”
“Mi kao F1 moramo odraditi svoju dužnost kako bismo se pobrinuli da se nešto takve važnosti može dogoditi i zato ćemo ostati ovdje. Vjerujemo da zajedničkim radom možemo oblikovati bolju budućnost u što kraćem vremenu.”
Osim želje da pomogne Saudijskoj Arabiji u pozitivnim promjenama u društvu, Formula 1 ima obavezu ispuniti i potpisani 15-godišnji ugovor kojim Saudijska Arabija plaća oko 65 milijuna dolara godišnje za mjesto u kalendaru, a tu je i ugovor s naftnim gigantom Aramcom koji godišnje plaća Formuli 1 oko 40 milijuna dolara kao jedan od glavnih sponzora.
Sport je pod sve većim valom kritika za nastavak utrkivanja u zemlji u kojoj su ljudska prava ozbiljno ugrožena, posebno nakon nedavnoga javnog smaknuća 81 ‘zatvorenika’ u jednom danu.
Dva tjedna prije ovogodišnje utrke u Saudijskoj Arabiji visoka povjerenica Ujedinjenih naroda za ljudska prava Michelle Bachelet otkrila je da je većina smaknutih ljudi sudjelovala u protestima koji su se održavali 2011. i 2012. koji su za cilj imali veće političke slobode.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!